Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran wciąż nie ogranicza egzekucji. Co z porozumieniem?

0
Podziel się:

Co najmniej 80, a być może nawet 95 osób stracono w Iranie od początku tego roku.

Iran wciąż nie ogranicza egzekucji. Co z porozumieniem?
(EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)

Co najmniej 80, a być może nawet 95 osób, stracono w Iranie od początku bieżącego roku, co oznacza nasilenie się egzekucji i osłabienie nadziei na reformy ze strony nowego prezydenta Hasana Rowhaniego w sferze praw człowieka - oświadczyła wczoraj rzeczniczka ONZ.

_ - W ubiegłym roku były pewne zachęcające oznaki w postaci zwalniania więźniów politycznych. Jednak wydaje się, że przynajmniej w ciągu ubiegłych siedmiu tygodni egzekucje faktycznie nasiliły się _ - powiedziała na briefingu prasowym w Genewie rzeczniczka ONZ do spraw praw człowieka Ravina Shamdasani.

_ Ubolewamy, że nowy rząd nie zmienił swego podejścia do kary śmierci i nadal stosuje ją w przypadku szerokiej grupy przestępstw. Wzywamy rząd do natychmiastowego wstrzymania egzekucji i wprowadzenia moratorium (na wykonywanie kary śmierci) _ - dodała.

Rowhani, który w ubiegłym roku niespodziewanie wygrał wybory prezydenckie optując za poprawą stosunków z Zachodem, doprowadził do zawarcia w listopadzie tymczasowego porozumienia ze światowymi mocarstwami w sprawie ograniczenia irańskiego programu nuklearnego.

Według Shamdasani, w ubiegłym roku w Iranie stracono od 500 do 625 ludzi, w tym co najmniej 28 kobiet i dwie osoby nieletnie. Jak zaznaczyła, _ pewną liczbę osób stracono potajemnie, a egzekucje co najmniej siedmiu ludzi odbyły się w tym roku publicznie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny bronią Koreę przed zarzutami ONZ Pekin oświadczył, że nie przyjmie krytyki o łamaniu praw człowieka. Według dokumentu ONZ Pekin mógł _ pomagać i nakłaniać do zbrodni przeciwko ludzkości _.
"Raport ONZ narzędziem politycznego spisku" Korea Północna w przesłanym dzisiaj oświadczeniu kategoryczne i całkowicie odrzuciła wnioski nieopublikowanego jeszcze raportu specjalnej komisji ONZ.
Netanjahu: "Iran chce zniszczyć Izrael!" W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzega przed Iranem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)