Notowania

atom w iranie
20.09.2013 13:22

Iran może zacząć produkować bombę atomową za pół roku

Społeczność międzynarodowa nie ma czasu na dalsze negocjacje z władzami w Teheranie - uważa izraelski minister ds. strategicznych Juwal Szteinic.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

- Społeczność międzynarodowa nie ma czasu na dalsze negocjacje z władzami w Teheranie - uważa izraelski minister ds. strategicznych Juwal Szteinic.

- _ Skończył się czas na prowadzenie negocjacji _ - powiedział Szteinic, uważany za bliskiego współpracownika premiera Benjamina Netanjahu, w wywiadzie dziennika _ Israel Hayom _.

Według ministra cztery lata rozmów dały Iranowi czas na rozwinięcie swego potencjału atomowego. _ Jeśli Iran będzie kontynuować prace (nad programem atomowym), to w ciągu sześciu miesięcy osiągnie zdolność do wyprodukowania bomby _ - dodał.

Szteinic ocenił, że ostatnie wypowiedzi nowego prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego, który m.in. wykluczył wyprodukowanie przez jego kraj broni atomowej, to tylko _ medialne przedstawienie _. - _ Nie dajmy się nabrać na oszukańcze słowa irańskiego prezydenta. Strona irańska wypowiada się w mediach po to, by wirówki (do wzbogacania uranu, mogącego służyć do produkcji bomby ) mogły nadal pracować _ - powiedział.

Powtarzane przez USA zapewnienie, że w kwestii irańskiego programu atomowego _ wszystkie opcje są wciąż na stole _, nie wystarczy, by Iran przestał wzbogacać uran. - _ Jestem przekonany, że gdyby Amerykanie wysłali trzy lotniskowce z zapowiedzią, że zaatakują (Iran) do 2013 roku, jeśli ten nie zastosuje się do decyzji Rady Bezpieczeństwa (ONZ), to (Iran) zareagowałby inaczej _ - oświadczył Szteinic.

Minister powiedział, że Izrael musi podtrzymywać swój potencjał obronny. _ Nikt nie przyjdzie nam z pomocą, jeśli utracimy zdolność do obrony. Dlatego też musimy zrobić wszystko, by Iran nie wyprodukował broni jądrowej _ - zaznaczył.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/224/247520.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szimon;peres;jasno;o;zagrozeniu;ze;strony;iranu,243,0,1273075.html) *Szimon Peres o tym, co zagraża Izraelowi * Największe zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela stanowi Iran i jego ambicje atomowe.

Zachód podejrzewa, że Iran potajemnie prowadzi prace nad bombą jądrową. Teheran temu zaprzecza i podkreśla, że jego program nuklearny ma charakter cywilny.

Ostatnia runda negocjacji nuklearnych Iranu z światowymi mocarstwami (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA, Rosja, Chiny, W. Brytania, Francja - oraz Niemcy; tzw. grupa 5+1) odbyła się w maju, ale tak jak w przypadku wcześniejszych rozmów nie doszło do przełomu.

Niektórzy eksperci uważają jednak, że prezydent Rowhani, względnie umiarkowany w porównaniu ze swym poprzednikiem Mahmudem Ahmadineżadem, obiecując bardziej pojednawczą politykę zagraniczną, może przyczynić się do pewnego postępu w rokowaniach.

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton mają rozmawiać na temat irańskiego programu nuklearnego w przyszłym tygodniu na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Następnie ma dojść do rozmów Iranu z grupą 5+1.

Sześć mocarstw zażądało od Iranu, by zaprzestał wzbogacania uranu do poziomu 20 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 i w ten sposób osłabił podejrzenia, że dąży do uzyskania broni jądrowej. Jednak sam Rowhani broni prawa Iranu do wzbogacania uranu, co było dotąd wysuwane jako jeden ze wstępnych warunków rokowań i faktycznie przyczyniało się do zablokowania jakiegokolwiek porozumienia.

Czytaj więcej w Money.pl
To mogłoby doprowadzić do III wojny światowej Gdyby Izrael i Iran starły się militarnie, konfrontacja ta stałaby się III wojną światową - uważa irański generał.
Prezydent grzmi: Izrael "zostanie zniszczony" Odchodzący ultrakonserwatywny prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad oświadczył, że Izrael - wróg numer jeden Republiki Islamskiej - "zostanie zniszczony".
Nowy prezydent nie pomógł uniknąć sankcji Zachód i Izrael podejrzewają Iran o potajemne prace nad uzyskaniem arsenału broni nuklearnej i środków jej przenoszenia.
Tagi: atom w iranie, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz