Notowania

irak
26.06.2014 17:07

Irak: Premier mówi o zbombardowaniu przejścia granicznego przez Syrię

Akcje wymierzone w dżihadystów nie są koordynowane z władzami w Damaszku i każda ze stron działa na własną rękę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(U.S. Government/Public Domain)

Premier Iraku Nuri al-Maliki poinformował w wywiadzie dla BBC, że syryjskie lotnictwo zbombardowało w tym tygodniu syryjsko-irackie przejście graniczne w miejscowości Kaim, okupowane przez dżihadystów z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL).

Wbrew wcześniejszym doniesieniom BBC, cytowanym przez Reutera, Maliki nie powiedział, że nalotu dokonano po stronie irackiej. BBC sprostowało pierwotną wersję tłumaczenia cytatu z arabskiego, podając, że w swej wypowiedzi iracki premier informował, iż we wtorek zbombardowano pozycje islamistów po stronie syryjskiej.

Choć Bagdad nie zwracał się do Damaszku z prośbą o przeprowadzenie nalotów, to _ z zadowoleniem przyjął _ atak wymierzony w islamistów z ISIL - oświadczył premier Iraku. Podkreślił jednocześnie, że akcje wymierzone w dżihadystów nie są koordynowane z władzami w Damaszku i każda ze stron działa na własną rękę.

We wtorek agencja Associated Press, powołując się na anonimowe źródła w irackim i amerykańskim wojsku, informowała o syryjskich nalotach na pozycje ISIL na terenie Iraku. Te doniesienia spotkały się z krytyką Pentagonu, którego przedstawiciel wyraził w rozmowie z BBC zaniepokojenie _ informacjami, że rząd syryjski prowadzi bombardowania celów na terytorium Iraku _. Relacja AP została zdementowana zarówno przez stronę syryjską, jak i iracką.

W Iraku trwa ofensywa sunnickich dżihadystów z ISIL, którzy dąży do obalenia zdominowanego przez szyitów rządu Malikiego. Radykałowie opanowali najpierw dwumilionowe miasto Mosul, a następnie położony bardziej na południe Tikrit i szereg innych miejscowości. Ofensywę ISIL wspierają działacze dawnej partii rządzącej Baas z czasów dyktatury Saddama Husajna i bojownicy plemienni.

W czwartek irackie siły bezpieczeństwa poinformowały, że w ramach operacji zbrojnej przeciwko sunnickim rebeliantom wysłano trzy śmigłowce bojowe do Tikritu. Maszyny wylądowały na terenie stadionu uniwersyteckiego, a siły specjalne po zaciętych walkach przejęły kontrolę nad uniwersytetem - podała agencja AFP.

ISIL, który walczy również ze wspieranym przez szyicki Iran reżimem syryjskiego prezydenta Asada, chce utworzyć na terenie Iraku i Syrii sunnicki kalifat, czyli państwo wyznaniowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Lecą głowy w irackiej armii. Za nieudolność Oficerowie zostali zwolnieni za niewypełnienie obowiązków zawodowych i wojskowych - oświadczył rząd.
Irak obarcza Arabię Saudyjską winą za wojnę Irackie władze uważają, że zamieszkiwana przez sunnitów Arabia Saudyjska finansuje sunnickich rebeliantów.
Ambasada USA w Bagdadzie zagrożona Po zamachach bombowych, w których zginęło 15 osób, podjęto decyzję o ewakuacji części pracowników i przeniesieniu ich do innych placówek dyplomatycznych.
Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz