Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
atom w iranie
19.08.2012 17:49

Irak pomaga Iranowi w unikaniu sankcji

Jak podaje nowojorski dziennik, Irak pozwolił skorzystać ze swojej przestrzeni powietrznej samolotom irańskim z dostawami dla walczącego z powstańcami reżimu w Syrii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Hamed Noori/IBERPRESS/Reporter)

Od wielu miesięcy Irak aktywnie pomaga Iranowi w omijaniu sankcji międzynarodowych nałożonych na ten kraj w odpowiedzi na kontynuację programu nuklearnego - podał dziś _ New York Times _ powołując się na amerykańskie źródła rządowe.

Prezydent Barack Obama w zeszłym miesiącu ogłosił, że zakazuje wszelkich transakcji z amerykańskim systemem bankowym mieszczącemu się w Bagdadzie bankowi Elaf Islamic Bank.

Jak ustaliła administracja USA, bank ten był elementem sieci instytucji finansowych, które zapewniają Iranowi dopływ funduszy w okresie obowiązywania sankcji. Instytucje te uczestniczą również w operacjach przemytu ropy naftowej.

Administracja Obamy - jak pisze _ NYT _ - pragnie uniknąć otwartej konfrontacji z rządem irackiego premiera Nuriego Malikiego. Prowadzi jednak z nim poufne rozmowy dyplomatyczne skarżąc się na współpracę Iraku z Iranem.

Jak podaje nowojorski dziennik, Irak pozwolił również skorzystać ze swojej przestrzeni powietrznej samolotom irańskim z dostawami dla walczącego z powstańcami reżimu w Syrii.

Kiedy Waszyngton interweniował w tej sprawie w Bagdadzie, rząd irański zmienił trasę lotów do Syrii.

Amerykańskie Ministerstwo Skarbu, które zajmuje się pilnowaniem przestrzegania sankcji, zapewnia jednocześnie, że rząd amerykański _ będzie nadal czynił starania, aby zapobiec omijaniu przez Iran sankcji, w Iraku czy gdziekolwiek indziej _.

Z Iraku pod koniec ub. roku wycofały się ostatnie wojska USA. Eksperci niejednokrotnie przestrzegali, że zdominowany przez szyitów rząd w Bagdadzie będzie sympatyzował z Iranem, rządzonym przez duchownych szyickich.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael nie zaatakuje Iranu bez Amerykanów? Były minister obrony Izraela powiedział, że samodzielny atak sił zbrojnych jego kraju na irańskie zakłady nuklearne w Iranie byłby _ katastrofą _.
Nienawidzą Izreala. Wyszli na ulice i protestują Wielkie manifestacje antyizraelskie, na których demonstrowano solidarność z Palestyńczykami, zorganizowano w Teheranie i innych miastach irańskich.
Irańscy terroryści panoszą się w Europie W Niemczech, które są uważane za główny ośrodek aktywności Hezbollahu, działa już 950 członków i sympatyków tego ugrupowania.
Tagi: atom w iranie, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz