Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

IPN przed Trybunałem w Strasburgu

0
Podziel się:

Czy nieudostępnienie dokumentów stanowiło naruszenie Europejskiej Konwencji? - o tym zdecyduje dzisiaj Europejski Trybunał Praw Człowieka.

IPN przed Trybunałem w Strasburgu
(Mikdam/Dreamstime)

Czy nieudostępnienie dokumentów posiadanych przez IPN stanowiło naruszenie Europejskiej Konwencji? - o tym zdecyduje dzisiaj Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Skargę w tej sprawie złożyła mieszkanka Warszawy.Skarżąca stwierdziła, że w czasach PRL-u służby bezpieczeństwa wielokrotnie usiłowały zwerbować ją do współpracy i uczynić tajnym informatorem. Wszystkie próby - jak twierdzi - były jednak daremne i nigdy nie zgodziła się na proponowaną współpracę.

W 2001 roku wystąpiła do Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie o umożliwienie zapoznania się z treścią dokumentów gromadzonych przez komunistyczną bezpiekę, dotyczących jej działalności.

W złożonej do Trybunału skardze stwierdziła, iż IPN nie udostępnił kluczowych sprawozdań dotyczących jej osoby. Mieszkanka Warszawy powołuje się na artykuł 8. Europejskiej Konwencji, który gwarantuje obywatelom prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Nieudostępnienie wszystkich zgromadzonych informacji jest - jak twierdzi - naruszeniem powyższego artykułu.

Czytaj więcej w Money.pl
Potępili ich za obniżenie wieku emerytalnego Zgodnie z orzeczeniem, wprowadzone na Węgrzech obniżenie wieku emerytalnego sędziów, prokuratorów i notariuszy stanowiło dyskryminację ze względu na wiek.
Szpital odmówił aborcji, Trybunał każe płacić Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie nastolatki, której szpital w Lublinie odmówił usunięcia ciąży, wskazuje na to, że w Polsce istnieje systemowy problem z dostępem do legalnej aborcji.
Znany biznesmen wygrał z Polską Lobbysta oskarżany o wręczania łapówek dostanie odszkodowanie. Tak orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)