Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN nie chce oddać pionu śledczego

0
Podziel się:

Propozycja przeniesienia do prokuratur powszechnych śledczych z IPN, jest jednym z pomysłów zespołu złożonego z naukowców i prokuratorów, który powstał w Prokuraturze Generalnej.

IPN nie chce oddać pionu śledczego
(ipn.gov.pl)

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej jest przeciwny zabraniu z Instytutu pionu prokuratorskiego. Łukasz Kamiński (na zdjęciu) zaproponował zmiany w funkcjonowaniu działu śledczego Instytutu. Nowelizacja ustawy o IPN została przedstawiona prezydentowi.

Propozycja przeniesienia do prokuratur powszechnych śledczych z IPN, jest jednym z pomysłów zespołu złożonego z naukowców i prokuratorów, który powstał w Prokuraturze Generalnej. Zdaniem prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta istnieje potrzeba stworzenia nowej ustawy o prokuraturze.

Prezes IPN wyjaśnia, że wyjęcie z Instytutu pionu prokuratorskiego spowoduje zaprzestanie prowadzenia śledztw historycznych albo je poważnie utrudni. - _ Prokuratura miała taki 10-letni okres, kiedy zajmowała się tymi zbrodniami i jej dorobek, w porównaniu z dorobkiem pionu śledczego IPN jest po prostu bardzo niewielki _ - przypomniał Kamiński. Jego zdaniem istnieje niebezpieczeństwo, że po zmianach sprawy te _ znajdą się na marginesie _.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREZESA IPN:

Prezes Łukasz Kamiński zaproponował w nowelizacji kilka pomysłów racjonalizujących pracę prokuratorów IPN. Wśród nich wymienił _ stworzenie pewnego rodzaju mechanizmu, który sprawiałby, że liczba prokuratorów byłaby dostosowana do liczby prowadzonych śledztw, bo spodziewamy się, że w najbliższych latach będzie ich coraz mniej _. - _ Chcielibyśmy też, żeby te śledztwa były bardziej przejrzyste dla opinii publicznej _ - dodał.

Zdaniem prezesa IPN część prokuratorów z pionu śledczego mogłaby być na wniosek prokuratora generalnego w porozumieniu z prezesem Instytutu przesuwana do prokuratury powszechnej. Ponadto prezes Kamiński chciałby zwiększenia uprawnień kontrolnych prezesa IPN nad pracą pionu śledczego.

Również przewodniczący Rady Naukowej IPN, profesor Andrzej Paczkowski uważa, że pion prokuratorski powinien być częścią IPN, ponieważ jego brak ograniczy możliwości wypełniania zadań wynikających z ustawy o Instytucie.

Obecnie w Głównej Komisji pracuje 106 prokuratorów. Każdy prowadzi po kilka śledztw rocznie, podczas gdy w prokuraturze powszechnej prokuratorzy mają ich średnio około 200.

Czytaj więcej o prokuraturze w Polsce
Szef prokuratury uległ. Zmusili go do... Prokurator generalny zawiesił prace powołanego przez siebie zespołu, który miał opracować nowe przepisy.
Seremet tłumaczy zmiany w prokuraturze Prokurator generalny Andrzej Seremet ma dziś rozmawiać z senatorami o reorganizacji pracy prokuratury.
Prezydent zdecydował, kto zastąpi Parulskiego. PO chce głowy Seremeta? Znamy już nazwisko nowego szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)