Notowania

Przejdź na
ipn
07.01.2010 07:16

IPN na celowniku Sejmu, Lewica chce likwidacji

Lewica proponuje likwidację instytutu, PO chce zmian sposobu wyłaniania władz IPN.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejm rozpoczyna prace nad projektami ustaw autorstwa lewicy i PO dotyczącymi Instytutu Pamięci Narodowej. Klub lewicy proponuje likwidację instytutu, Platforma Obywatelska natomiast chce zmian sposobu wyłaniania władz IPN oraz szerszego dostępu to akt służb specjalnych PRL, włącznie z danymi wrażliwymi.

Poseł PO Arkadiusz Rybicki tłumaczy, że zmiany, jakie proponuje jego klub, mają osłabić pozycję prezesa IPN. Ma on być powoływany i odwoływany przez Sejm zwykłą, a nie jak dotychczas kwalifikowaną większością głosów.

POSŁUCHAJ ARKADIUSZA RYBICKIEGO:

Poseł PO zaznacza, że takie zmiany mają na celu odpolitycznienie IPN.

POSŁUCHAJ ARKADIUSZA RYBICKIEGO:

Arkadiusz Rybicki dodaje, że każdy obywatel będzie miał dostęp do swoich akt. Dziennikarze, historycy i badacze będą mieli wgląd do wszystkich teczek.

POSŁUCHAJ ARKADIUSZA RYBICKIEGO:

Likwidacji IPN i przejęcia zadań instytutu w zakresie ścigania zbrodni nazistowskich przez prokuraturę chce lewica - mówi poseł SLD Witold Gintowt-Dziewałtowski.

POSŁUCHAJ WITOLDA GINTOWT-DZIEWAŁTOWSKIEGO:

Poseł SLD zaznacza, że propozycja lewicy dotycząca otwarcia archiwów jest dużo szersza niż w projekcie PO.

POSŁUCHAJ WITOLDA GINTOWT-DZIEWAŁTOWSKIEGO:


Według propozycji lewicy zadania IPN z zakresu edukacji publicznej przejęłoby Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lewica chce też stworzenia w ramach Archiwów Państwowych tak zwanego archiwum obywatelskiego, czyli archiwum organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944 - 1990. Trafiłyby tam dokumenty zgromadzone i wytworzone w toku działalności IPN.

Platforma Obywatelska zakłada likwidację 11-osobowego kolegium IPN i zastąpienie go 9-osobową radą, która powoływana by była na sześcioletnią kadencję. Członków Rady wskazywałoby Zgromadzenie Elektorów, wyłonione przez uczelnie oraz instytuty Polskiej Akademii Nauk.

* [ Śledztwo dotyczące książki **IPN** o Wałęsie umorzone ]( http://news.money.pl/artykul/sledztwo;dotyczace;ksiazki;ipn;o;walesie;umorzone,47,0,571951.html )
* [ **IPN** przeprasza Michinika, bo ojciec nie był szpiegiem ]( http://news.money.pl/artykul/ipn;przeprasza;michinika;bo;ojciec;nie;byl;szpiegiem,48,0,569392.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: ipn, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz