Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lustracja
18.06.2007 16:54

IPN ma zwracać oświadczenia lustracyjne

Trybunał Konstytucyjny opublikował na swych stronach internetowych pisemne uzasadnienie wyroku w sprawie ustawy lustracyjnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

*Trybunał Konstytucyjny opublikował na swych stronach internetowych pisemne uzasadnienie wyroku w sprawie ustawy lustracyjnej. *

Uzasadnienie liczące wraz z wyrokiem ponad 300 stron obejmuje 39 zakwestionowanych przez sędziów zapisów przepisów lustracyjnych. Trybunał orzekł między innymi, że niezgodna z konstytucją jest preambuła ustawy, za niezgodny z ustawą zasadniczą uznano też wzór oświadczenia lustracyjnego.

Sędziowie postanowili także, że nie muszą lustrować się dziennikarze i naukowcy, oraz że ustawę zasadnicza łamie publikowanie przez Instytut Pamięci Narodowej katalogów osób, które miały współpracować z tajnymi służbami PRL.

Instytut Pamięci Narodowej informował, że od treści uzasadnienia uzależnia dalsze postępowanie z oświadczeniami lustracyjnymi złożonymi przez osoby, które nie musiały tego robić. Zgodnie z wytycznymi Trybunału Instytut powinien zwrócić oświadczenia osobom, które lustrować się nie musiały. Orzeczenie jest dostępne na stronie: www.trybunał.gov.pl

Tagi: lustracja, wiadomości, gospodarka, polityka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz