Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lustracja w polsce
13.02.2013 12:55

IPN chce uznania posła Czykwina za kłamcę lustracyjnego

O uznanie, że poseł SLD Eugeniusz Czykwin złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne i pozbawienie go na 8 lat prawa pełnienia funkcji publicznych zawnioskowała dziś prokurator IPN.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kosc/AGENCJA WSCHOD/REPORTER)

O uznanie, że poseł SLD Eugeniusz Czykwin złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne i pozbawienie go na 8 lat prawa pełnienia funkcji publicznych zawnioskowała dziś prokurator IPN w procesie lustracyjnym parlamentarzysty.

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku odbyły się w środę mowy końcowe w tym procesie, publikacja wyroku została odroczona o tydzień ze względu na zawiłość sprawy.

Według biura lustracyjnego IPN parlamentarzysta SLD złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne o tym, iż ze służbami bezpieczeństwa nie współpracował. W archiwach byłych służb w latach 80. figurował - pod dwoma pseudonimami - jako tajny współpracownik.

Czykwin od lat konsekwentnie zaprzecza współpracy. W pierwszym procesie sąd pierwszej instancji uznał, że parlamentarzysta złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne o tym, iż nie współpracował z SB. Wyrok uchylił jednak sąd odwoławczy, który nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Pełnomocnik lustrowanego jak i sam poseł Czykwin wnieśli w środę o uznanie jego oświadczenia lustracyjnego za prawdziwe.

W ich ocenie nie ma żadnych dowodów na świadomą, tajną współpracę z SB. Nie było żadnej teczki Czykwina, nie ma żadnych dowodów, by przekazywał on jakiekolwiek informacje, nie ma dowodów, by jego kontakty z organami bezpieczeństwa państwa zmierzały do jakiejkolwiek współpracy i by były jakiekolwiek tajne kontakty - mówił pełnomocnik posła, mec. Krzysztof Czeszejko-Sochacki.

Sam lustrowany parlamentarzysta powtórzył swoje oświadczenie złożone na początku procesu, iż nie był tajnym współpracownikiem żadnych organów bezpieczeństwa PRL ani także takich służb _ niepodległej RP _. Mówił, że wszystkie dokumenty w tej sprawie wytworzone zostały bez jego świadomości, wiedzy i zgody. Zarzucił IPN, że postępowanie Instytutu było _ skrajnie tendencyjne _.

Czytaj więcej w Money.pl
Ma 90 lat. Odpowie przd sądem za znęcanie 90-letni Stanisław P. w śledztwie nie przyznał się do zarzutów i skorzystał z prawa do odmowy wyjaśnień.
IPN będzie uczył... więźniów. W tym mieście Umowę sygnowali dyrektor łódzkiego oddziału IPN Marek Drużka oraz dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi Marek Lipiński.
IPN i historyczne podsumowanie roku Ekshumacje ofiar komunistycznego terroru to jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych roku - uważa prezes IPN.
Tagi: lustracja w polsce, czykwin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz