Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwigilacja Włochów przez USA? Nie tylko

0
Podziel się:

Takie doniesienia pojawiły się w dzisiejszym dzienniku L'Espresso, który rozmawiał z amerykańskim dziennikarzem Glennem Greenwaldem.

Inwigilacja Włochów przez USA? Nie tylko
(Elza Fiúza/Agência Brasil/CC BY 3.0 BR/wikimedia commons)

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) prowadzi rozległą działalność na polu inwigilacji europejskich rządów, także włoskiego - powiedział tygodnikowi _ L'Espresso _ dziennikarz z USA Glenn Greenwald (na zdjęciu po prawej). Jego zdaniem Włochów szpiegowali też Brytyjczycy

Rzymski tygodnik podał w najnowszym numerze, że Greenwald przekazał informacje o inwigilacji we Włoszech, jeszcze zanim wybuchła afera z domniemanym podsłuchem telefonu komórkowego kanclerz Angeli Merkel.

Glenn Greenwald to autor artykułów w _ Guardianie _ pisanych na podstawie przecieków uzyskanych od byłego współpracownika służb specjalnych USA Edwarda Snowdena.

Ponadto Greenwald ujawnił tygodnikowi, że Włochy były na celowniku nie tylko amerykańskiego systemu inwigilacji elektronicznej PRISM, ale także działającego na podobnych zasadach programu wywiadu brytyjskiego o nazwie Tempora. Za jego pomocą kontrolowano we Włoszech rozmowy telefoniczne, pocztę elektroniczną i całą sieć internetu - uważa Greenwald. Utrzymuje on, że dane te były potem wymieniane ze stroną amerykańską. Według dziennikarza w tej inwigilacji swą rolę odgrywały też - w ramach porozumienia - włoskie tajne służby.

Czytaj więcej w Money.pl
Są kolejne ofiary amerykańskiej inwigilacji Redakcja niemieckiego magazynu politycznego powołuje się na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena.
To koniec dobrych stosunków Francji i USA? Dziennik Le Monde podał, powołując się na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena, że NSA w ciągu miesiąca dokonała ponad 70 mln zapisów danych dotyczących rozmów telefonicznych Francuzów.
Snowden przemówił. Zobacz nagranie wideo Edward Snowden na eleganckiej kolacji gdzieś w Moskwie. Nagranie upublicznił portal Wikileaks.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)