Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwigilacja w USA. Rząd i firmy osiągnęły porozumienie

0
Podziel się:

- Choć jest to bardzo pozytywny krok, będziemy zachęcać Kongres do podjęcia dodatkowych działań, odnoszących się do reform, które uważamy za potrzebne - napisały firmy we wspólnym oświadczeniu.

Inwigilacja w USA. Rząd i firmy osiągnęły porozumienie
(imago stock&people/EAST NEWS)

Władze USA oraz największe firmy amerykańskiego sektora technologicznego osiągnęły porozumienie dotyczące ujawnienia opinii publicznej szczegółów nakazów sądowych zezwalających na inwigilację - podał dziś resort sprawiedliwości w Waszyngtonie.

Zgodę włączono do akt w sądzie ds. wywiadu zagranicznego. Uregulować ma ona roszczenia takich przedsiębiorstw jak Google Inc., Microsoft Corp., Yahoo Inc., Facebook Inc. i LinkedIn Corp. które wystąpiły o większą swobodę w wyjawianiu treści nakazów.

_ Choć jest to bardzo pozytywny krok, będziemy zachęcać Kongres do podjęcia dodatkowych działań, odnoszących się do reform, które uważamy za potrzebne _ - napisały firmy we wspólnym oświadczeniu.

Sprawa przekazywania danych z inwigilacji amerykańskiemu rządowi była w USA przedmiotem debaty od czasu ujawnienia programu szpiegowania przez byłego pracownika amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena.

Prezydent Obama zapowiedział pewne ograniczenia budzącego kontrowersje programu inwigilacji elektronicznej, w tym przeniesienie baz danych w inne, poza (Agencję Bezpieczeństwa Narodowego) NSA, miejsce. Te dane mają być dalej zbierane, ale dostęp do nich dla analityków wywiadu ma być ograniczony m.in. wymogiem uzyskania każdorazowego nakazu sądu. Poza tym skala przeszukiwania danych ma być ograniczona do tzw. drugiego kręgu osób powiązanych z podejrzanym.

Reforma to odpowiedź na burzę, jaką wywołały ujawniane stopniowo od pół roku przez Snowdena informacje o tym, że NSA zbiera na masową skalę dane telefoniczne i internetowe zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych. Oburzenie wyrażali nie tylko obrońcy praw obywatelskich i inwigilowane rządy europejskie. Już dwóch federalnych sędziów oskarżyło NSA o naruszenie zapisów amerykańskiej konstytucji.

Czytaj więcej w Money.pl
Biały Dom zażądał od Kremla wyjaśnień Administracja prezydenta Baracka Obamy wyraziła jasno wobec Moskwy swe pragnienie, by Snowden wrócił do USA, aby móc go postawić przed sądem pod zarzutem szpiegostwa.
Sprawa Snowdena wywoła konflikt z Rosją? Sprawa Snowdena, który przebywa wciąż w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, nie powinna poróżnić Stanów Zjednoczonych i Rosji - pisze dziennik _ Financial Times _.
Prokuratura musi wrócić do sprawy WGI W sprawie przeciwko trzem członkom zarządu WGI DM: Łukaszowi K., Andrzejowi S. i Maciejowi S. grozi maksymalnie 10 lat więzienia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)