Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
meksyk
03.09.2013 09:47

Inwigilacja w USA. Brazylia i Meksyk żądają od Stanów wyjaśnień w tej sprawie

Celem inwigilacji elektronicznej NSA była korespondencja prezydent Brazylii Dilmy Rousseff i prezydenta Meksyku Enrique Peny Nieto.

Podziel się
Dodaj komentarz
(willwhitedc/CC/Flickr)

Celem inwigilacji elektronicznej NSA była korespondencja prezydenta Brazylii Dilmy Rousseffa i prezydenta Meksyku Enrique Nieto. Oba kraje domagają się od USA wyjaśnień dotyczących domniemanego szpiegowania przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Pliki z korespondencją pochodziły od byłego współpracownika służb specjalnych USA Edwarda Snowdena. Brazylia oświadczyła, że przejęte dane przedstawiają niedopuszczalne naruszenie suwerenności. Meksyk domaga się śledztwa, prezydent Brazylii konsultuje się w tej sprawie z ministrami.

Resorty spraw zagranicznych obu krajów w związku z inwigilacją wezwały amerykańskich ambasadorów. Sprawa komplikuje planowaną na październik wizytę pani Rousseff w Waszyngtonie.

Rząd w Brasilii potępił programy szpiegowskie NSA, a brazylijski parlament przygotowuje śledztwo w tej sprawie. Brazylijski minister sprawiedliwości Jose Eduardo Cardozo oświadczył, iż jeśli rewelacje Greenwalda okażą się prawdą, będzie je można uznać za _ atak na suwerenność państwa _.

_ - Tego typu praktyki nie współgrają z zaufaniem koniecznym dla partnerstwa strategicznego między dwoma narodami _ - podkreślił Cardozo.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Izrael skomentował decyzję Obamy Prezydent Izraela Szimon Peres wyraził poparcie dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, który zwrócił się do Kongresu USA o zatwierdzenie operacji militarnej w Syrii.
Chiny poważnie zaniepokojone. Co się stało? Chiny są zaniepokojone możliwą jednostronną interwencją USA w Syrii - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei.
Zamach na amerykańską bazę. Są ofiary Policja afgańska zamknęła odcinek drogi z Dżalalabadu do Torkhamu, będącej ważnym szlakiem zaopatrzeniowym dla wojsk międzynarodowych.
Tagi: meksyk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz