Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwigilacja w Polsce może być jeszcze większa. PiS żąda wyjasnień

0
Podziel się:

PiS złożyło wniosek o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych ws. projektu systemu INDECT.

Inwigilacja w Polsce może być jeszcze większa. PiS żąda wyjasnień
(STANISLAW KOWALCZUK/</br>East News)

PiS złożyło wniosek o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych ws. projektu systemu INDECT autorstwa naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - poinformował posłanki partii Izabela Kloc i Barbara Bubula.

Chodzi o _ Inteligentny system informacyjny wspierający obserwację, detekcję i wyszukiwanie na potrzeby bezpieczeństwa obywateli w środowiskach miejskich _ opracowany przez Katedrę Telekomunikacji AGH w Krakowie. Zwyciężył on w I konkursie 7 Ramowego Programu Unii Europejskiej; przeznaczono na jego realizację 15 mln euro, z czego 75 proc. pochodzi ze środków UE.

Bubula powiedziała, że na posiedzenie komisji powinni zostać zaproszeni szefowie MSW i MAC Jacek Cichocki i Michał Boni, by wyjaśnić, _ jakie są zamiary rządu dotyczące wdrożenia tego systemu _. - _ To od strony rządowej wyszło zapotrzebowanie na tego typu system, więc będzie istniał ogromny nacisk na to, by ten system został wprowadzony. Nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach UE _ - mówiła Bubula.

W piątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że ani policja, ani resort nie będą uczestniczyć w pracach nad projektem systemu INDECT. Policja wspomagała polskich naukowców m.in. w zakresie doradztwa i konsultacji. Jak mówiła PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, sprawę przeanalizowali wspólnie szef MSW i komendant główny policji Marek Działoszyński i uznali, że policja dysponuje _ wystarczającymi środkami, które pozwalają zapobiegać zagrożeniom porządku publicznego _.

Cichocki powiedział, że projekt naukowców zaburza delikatną równowagę między wartościami, jakimi są bezpieczeństwo publiczne oraz wolności obywatelskie - zaburza na korzyść mechanizmu bezpieczeństwa, kosztem prawa do prywatności. Dodał, że dyskusje w całej sprawie rozgorzały na nowo po 11 września 2001 r. i są głosy, że uprawnienia służb są dziś za szerokie.

Minister zwrócił uwagę, że każde służby chciałyby zwiększać swe uprawnienia, ale zadaniem cywilnego nadzoru nad nimi jest dbać o wyważenie tych dóbr. _ - Stąd moje negatywne stanowisko _ - oświadczył. Powołał się m.in. na _ niepokój społeczny _ co do projektu, którego twórcy _ nie poczuwali się do działań, aby ten niepokój zmniejszyć _. Zarazem Cichocki zapowiedział, że chętnie zaprosi naukowców, organizacje praw człowieka oraz media na dyskusję o całej sprawie.

Według posłanek PiS, posiedzenie komisji w sprawie systemu INDECT powinno zostać zwołane, bo _ zgodnie z regulaminem, jeśli 1/3 komisji składa wniosek o posiedzenie, ono musi być zwołane w ciągu 30 dni _. Bubula dodała, że wniosek podpisali przedstawiciele klubu PiS, a także SLD i SP.

Kloc mówiła, że system INDECT ma przede wszystkim na celu automatyczne wykrywanie podejrzanych zachowań obywateli w miastach. Ale - jak mówiła - _ naukowcy próbują stworzyć system pełnej kontroli w środowiskach miejskich _.

System miałby służyć do rozpoznawania i wykrywania sprawców różnego rodzaju przestępstw, takich jak internetowa pornografia dziecięca, handel ludzkimi organami, terroryzm czy bandytyzm. Zgodnie z założeniami projektu miały to m.in. umożliwiać specjalne urządzenia, czujniki wbudowywane w kamery monitoringu miejskiego. System miałby ułatwiać rozpoznawanie osób, tablic rejestracyjnych; rejestrować takie zmienne jak obraz, dźwięk, temperatura, obecność niebezpiecznych związków chemicznych oraz przemieszczenie się obiektów.

Dane te następnie miały być analizowane pod względem ewentualnych zagrożeń - czyli niebezpiecznych, podejrzanych zachowań. System wychwytywałby też konkretne słowa, jak wzywanie pomocy czy dźwięki: strzały, wybuchy. O tym, czy w konkretne miejsce wysyłany byłby patrol policji, decydowałaby jednak jego operator.

Czytaj więcej w Money.pl
ABW ujawni po tym szczegóły podsłuchów? Zdaniem sądu, ABW powinna udzielić informacji o liczbie stosowanych kontroli operacyjnych.
Chce kontroli nad ABW. Odbierze premierowi? Szef resortu spraw wewnętrznych, Jacek Cichocki, zapowiedział, że zaproponuje zmianę systemu kontroli nad służbami.
Polskie tajne służby pobiły unijny rekord Zdaniem Ireny Lipowicz prawa tajnych służby w Polsce są nieprecyzyjne, przez co mogą być nadużywane.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)