Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwigilacja przez USA. "Der Spiegel" ujawnia kolejne ofiary

0
Podziel się:

Redakcja niemieckiego magazynu politycznego powołuje się na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena.

Inwigilacja przez USA. "Der Spiegel" ujawnia kolejne ofiary
(ZEFA)

Francuskie MSZ, arabska stacja telewizyjna Al-Dżazira i rosyjskie linie lotnicze Aerofłot są kolejnymi ofiarami inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez Amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) - podał dziś _ Der Spiegel _.

Redakcja niemieckiego magazynu politycznego powołuje się na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena, byłego pracownika amerykańskich służb specjalnych, który uciekł z USA i przebywa obecnie w Rosji.

Z pochodzącego z czerwca 2010 roku dokumentu NSA wynika, że w centrum zainteresowania pracowników amerykańskich służb znajdowały się komputery dyplomatów francuskich połączone w jedną sieć z centralą MSZ. Akcja podsłuchowa przeciwko francuskiemu MSZ została oceniona w ściśle tajnym dokumencie NSA, jako _ pełny sukces _.

W ambasadach Francji w Waszyngtonie oraz przy ONZ w Nowym Jorku specjaliści amerykańscy zamontowali dodatkowo mikrofony podsłuchowe, w przedstawicielstwie w Nowym Jorku stosowali kopiowanie obrazów z monitorów (screenshots) - czytamy w _ Spieglu _.

Poza polityką zagraniczną Paryża, amerykański wywiad interesował się francuskim przemysłem zbrojeniowym i ogólną sytuacją gospodarczą kraju.

Jak podał _ Der Spiegel _, agenci NSA kontrolowali ponadto wewnętrzny obieg informacji w redakcji arabskiej telewizji Al-Dżazira. Mająca siedzibę w Katarze stacja rozpowszechnia od ponad 10 lat informacje wideo przekazywane przez organizację terrorystyczną al-Kaidę. NSA włamała się też do systemu rezerwacji rosyjskich linii lotniczych Aerofłot. Tydzień temu niemiecki tygodnik ujawnił, że amerykańskie służby inwigilowały również centralną siedzibę Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

30-letni Snowden, były współpracownik amerykańskich służb specjalnych, ujawnił po ucieczce z USA w czerwcu szczegóły programu inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA). Uciekinier otrzymał w Rosji tymczasowy azyl na rok. _ Der Spiegel _ należy, podobnie jak brytyjski _ Guardian _, do mediów regularnie wykorzystujących tajne informacje skopiowane przez Snowdena z serwerów NSA.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest reakcja Francji na inwigilację przez USA Paryska prokuratura wszczęła wstępne dochodzenie w sprawie amerykańskiego programu inwigilacji elektronicznej PRISM.
Kogo i jak podsłuchuje amerykańska NSA James Bamford, autor książek o NSA, weryfikuje w "Washington Post" krążące o niej opinie.
Będzie debata o inwigilacji elektronicznej? W debacie miałyby paść odpowiedzi na pytania m.in. o to, czy polski rząd korzystał z programów PRISM oraz czy polskie służby współpracują z amerykańskimi?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)