Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
interwencja w syrii
02.09.2013 14:55

Interwencja w Syrii. Francja: Rząd nie chce głosowania

Francuski rząd nie powinien uginać się pod presją opozycji i zgodzić na głosowanie w parlamencie w sprawie ewentualnej interwencji zbrojnej w Syrii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SALOM-GOMIS SEBASTIEN/SIPA/EAST NEWS)

Francuski rząd nie powinien uginać się pod presją opozycji i zgodzić na głosowanie w parlamencie w sprawie ewentualnej interwencji zbrojnej w Syrii - powiedział anonimowo wysokiej rangi przedstawiciel gabinetu premiera Jean-Marca Ayrault.

Z sondaży wynika, że blisko dwie trzecie Francuzów nie chce interwencji w Syrii, zatem wielu przedstawicieli prawicowej i centrowej opozycji wezwało w weekend do poddania planów operacji wojskowej pod głosowanie parlamentu, podczas jego środowej debaty na temat sytuacji w tym kraju - wyjaśnia agencja Reuters.

Zgodnie w francuską konstytucją prezydent ma wszelkie uprawnienia do podjęcia interwencji wojskowej i jest jedynie zobowiązany do poinformowania o tym parlamentu w ciągu trzech dni od rozpoczęcia takiej operacji. Tylko wtedy, gdyby taka ekspedycja miała trwać ponad cztery miesiące, szef państwa musiałby uzyskać zgodę parlamentu.

_ - W tak skomplikowanej sytuacji musimy trzymać się zasad, innymi słowy konstytucji, która nie zobowiązuje prezydenta do poddania projektu (interwencji) pod głosowanie, a nawet do zorganizowania debaty (parlamentarnej) _ - powiedziała w poniedziałek szefowa komisji spraw zagranicznych Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu Francji, Elisabeth Guigou.

_ - Takie głosowanie nie miałoby politycznego sensu _ - dodała Guigou, wyjaśniając, że Francja znalazłaby się w niefortunnej sytuacji, gdyby najpierw jej parlament zagłosował za podjęciem interwencji w Syrii, a wkrótce potem Kongres USA podjąłby przeciwną decyzję.

Francuski minister spraw wewnętrznych Manuel Valls również zdecydowanie przeciwstawił się wezwaniom do poddania planu interwencji pod głosowanie, apelując o trzymanie się litery konstytucji.

Jednak nawet najbardziej prominentni politycy, jak były premier, a zarazem jeden z przywódców centroprawicowej partii UMP Francois Fillon oraz lider centrowej formacji Ruch Demokratyczny (MoDem) Francois Bayrou zdecydowanie domagają się, by parlament zagłosował w sprawie operacji wojskowej w Syrii.

Ostatni raz głosowanie takie zorganizowano w 1991 roku, podczas prezydentury Francois Mitterranda, gdy zabiegał on o poparcie deputowanych dla planu podjęcia - wraz z USA - interwencji w Zatoce Perskiej - przypomina Reuters.

Z sondażu ośrodka BVA, którego rezultaty opublikowano w sobotę, wynika, że 64 proc. Francuzów przeciwnych jest podejmowaniu akcji militarnej wobec reżimu Baszara el-Asada, a 35 proc. respondentów obawia się, że może ona wywołać rozległy konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m219681.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/atak;na;syrie;rezim;asada;apeluje;do;ban;ki;muna,151,0,1374103.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Reżim Asada prosi o pomoc. Sprawdź, kogo Syryjski rząd zwrócił się do sekretarza generalnego ONZ, aby zapobiegł wszelkiej agresji na Syrię.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/m247520.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/atak;na;syrie;izrael;skomentowal;decyzje;obamy,80,0,1374032.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tak Izrael skomentował decyzję Obamy Prezydent Izraela Szimon Peres wyraził poparcie dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, który zwrócił się do Kongresu USA o zatwierdzenie operacji militarnej w Syrii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m257638.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/interwencja;usa;w;syrii;chiny;zaniepokojone,21,0,1373973.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chiny poważnie zaniepokojone. Co się stało? Chiny są zaniepokojone możliwą jednostronną interwencją USA w Syrii - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei.
Tagi: interwencja w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz