Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Indyjska Partia Ludowa wybrała Modiego na nowego premiera

0
Podziel się:

Modi obiecał, że odblokuje zatrzymane inwestycje w sieci energetyczne, drogi i połączenia kolejowe, by ożywić wzrost gospodarczy Indii.

Indyjska Partia Ludowa wybrała Modiego na nowego premiera
(David Levy/CC/Wikimedia)

Opozycyjna Indyjska Partia Ludowa (BJP), która wygrała wybory parlamentarne, zdecydowała, że na czele nowego rządu stanie jej lider - Narendra Modi. Kandydat na stanowisko szefa rządu ma spotkać się z prezydentem w celu omówienia dalszych planów.

BJP Modiego odniosła najbardziej spektakularne zwycięstwo w wyborach parlamentarnych od 30 lat. Partia zdobyła 282 mandaty z 550 wybieralnych miejsc w izbie niższej parlamentu. Sojusz partii, którym przewodzi BJP, uzyskał większość potrzebną do sformowania rządu bez pomocy partii regionalnych.

Podczas spotkania z prezydentem Pranabem Mukherjee Modi ma przedstawić wniosek o utworzenie nowego gabinetu. Agencja Associated Press sugeruje, że w najbliższym czasie poznamy datę jego zaprzysiężenia.

Zdobywszy ponad sześć razy więcej miejsc w parlamencie niż rządząca dotąd Partia Kongresowa, która znalazła się na drugim miejscu, Modi ma najsilniejszy mandat polityczny, odkąd w 1984 roku zamordowana została premier Indira Gandhi i zastąpił ją jej syn Rajiv. Od 1989 roku Indiami rządziły nieprzerwanie koalicje.

Podczas kampanii wyborczej Modi obiecał, że odblokuje zatrzymane inwestycje w sieci energetyczne, drogi i połączenia kolejowe, by ożywić wzrost gospodarczy Indii. Zapowiedział też reformy systemu podatkowego i rynku pracy oraz stopniowe otwieranie kraju na zagraniczne inwestycje.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycyjna partia wygrywa wybory. Rząd... Jak relacjonuje BBC, przed siedzibą BJP w Delhi trwa karnawał radości.
To największe wybory na świecie! Według analityków rządzący dotąd Indyjski Kongres Narodowy może przegrać z nacjonalistyczną Indyjską Partią Ludową (BJP).
Kobiety molestowane i wyzywane. Gdzie? Kandydatki na posłanki zmagają się z molestowaniem i obelgami rywali oraz tłumów.
Napięta sytuacja podczas wyborów. Są ofiary Co najmniej 11 muzułmańskich osadników zginęło z rąk uzbrojonych separatystów pochodzących z plemienia Bodo w stanie Asam na północnym wschodzie Indii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)