Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Indie: Wybory wygrała opozycyjna partia

0
Podziel się:

Jak relacjonuje BBC, przed siedzibą BJP w Delhi trwa karnawał radości.

Indie: Wybory wygrała opozycyjna partia
(PAP/EPA)
bEUTZQMl

To największe zwycięstwo Indyjskiej Partii Ludowej od 30 lat. Rządzący Indyjski Kongres Narodowy przyznał się do porażki.

BJP zdobyła 272 z 543 mandatów w Izbie Ludowej, niższej izbie parlamentu, razem ze swymi sojusznikami uzyskała między 316 a 328 miejsc - poinformowały telewizje NDTV i CNN-IBN, powołując się na wstępne wyniki.

Pełne rezultaty zostaną opublikowane później, ale - jak zauważa Associated Press - BJP zapewni sobie wystarczająca liczbę mandatów, żeby sformować rząd bez tworzenia koalicji z partiami regionalnymi.

bEUTZQMn

Indyjski Kongres Narodowy wywalczył zaledwie 67 miejsc i jest to najgorszy wynik w historii. Ta zdominowana przez dynastię Gandhich partia, będąca u władzy od 10 lat, przyznała się w piątek do porażki. _ - Przyjmujemy porażkę. Jesteśmy gotowi zasiąść w szeregach opozycji _ - oświadczył rzecznik partii Rajeev Shukla.

W trwającym w Indiach przez pięć tygodni maratonie wyborczym wzięła udział rekordowa liczba 551 mln wyborców (66,38 proc.). Do głosowania uprawnionych było ok. 814 mln wyborców w liczącym ponad 1,2 mld ludzi kraju. Prawie 150 mln głosowało po raz pierwszy.

Jak relacjonuje BBC, przed siedzibą BJP w Delhi trwa karnawał radości. Przed budynkiem, oblepionym plakatami Narendry Modiego, zamontowano olbrzymie ekrany, na których są ogłaszane wyniki. Orkiestra dęta gra pieśni patriotyczne, wszędzie powiewają partyjne flagi.

Przyszły premier cieszy się poparciem indyjskiego i zagranicznego biznesu oraz klasy średniej w Indiach. Podczas gdy kraj popadał w ostatnich latach w recesję, rządzony przez Modiego stan Gudźarat kwitł i notował dwucyfrowe tempo wzrostu gospodarczego.

bEUTZQMt
Czytaj więcej w Money.pl
To największe wybory na świecie! Według analityków rządzący dotąd Indyjski Kongres Narodowy może przegrać z nacjonalistyczną Indyjską Partią Ludową (BJP).
Kobiety molestowane i wyzywane. Gdzie? Kandydatki na posłanki zmagają się z molestowaniem i obelgami rywali oraz tłumów.
Napięta sytuacja podczas wyborów. Są ofiary Co najmniej 11 muzułmańskich osadników zginęło z rąk uzbrojonych separatystów pochodzących z plemienia Bodo w stanie Asam na północnym wschodzie Indii.
bEUTZQMO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)