Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
indie
29.08.2012 09:22

Indie: Podtrzymali wyrok śmierci dla zamachowca z Bombaju

Sąd Najwyższy w Dehli podtrzymał wyrok skazujący na śmierć dla jedynego ocalałego uczestnika krwawych zamachów z 2008 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gopal1035/CC/Flickr)

Indyjski Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok skazujący na śmierć dla jedynego ocalałego uczestnika zamachów w Bombaju z 2008 roku, w których zginęło ponad 160 osób, a ponad 300 zostało rannych.

_ - Nie mieliśmy innego wyboru niż podtrzymanie kary śmierci _ - oświadczyli dwaj sędziowie sądu najwyższej instancji. _ Przestępstwem najcięższym jest akt wojenny przeciwko indyjskiemu rządowi _ - podkreślono w wyroku.

24-letni Pakistańczyk Mohammed Ajmal Kasab został skazany w maju 2010 roku na najwyższy wymiar kary za morderstwa, wypowiedzenie wojny Indiom i spisek oraz terroryzm. To jedyny ocalały członek komanda, które w listopadzie 2008 roku zaatakowało hotele, restauracje, dworzec kolejowy i centrum kultury żydowskiej w Bombaju. Dziewięciu pozostałych członków grupy zginęło w czasie operacji sił bezpieczeństwa.

Pierwsza apelacja, złożona przez Kasaba w sądzie najwyższym stanu Maharasztra, została odrzucona w lutym 2011 roku. Sąd podtrzymał orzeczenie o winie Pakistańczyka i wyrok skazujący go na śmierć.

Ostatnią szansą Kasaba, który twierdzi, że nie miał szans na sprawiedliwy proces, jest ułaskawienie prezydenta. Obrona Pakistańczyka twierdzi, że dowody przeciwko niemu zostały sfabrykowane, a zeznania świadków zmanipulowane. Prokuratura powołała się jednak w czasie procesu na odciski palców, badania DNA i relacje naocznych świadków.

Od 26 do 29 listopada 2008 roku 10-osobowe komando przeprowadziło szturm na kilka obiektów w Bombaju. Kasab został uznany za winnego jako jeden z autorów ataku na dworcu kolejowym, w którym śmierć poniosły 52 osoby.

Indie oskarżyły o zorganizowanie ataków członków ugrupowania z Pakistanu Lashkar-e-Taiba (LeT), którzy mieli być wspierani przez _ elementy _ pakistańskiej armii, czemu Islamabad kategorycznie zaprzecza. Akcja doprowadziła do dalszego zaostrzenia stosunków między Indiami a Pakistanem.

Czytaj więcej w Money.pl
Milion bankowców strajkuje w 24 bankach Ludzie protestują przeciwko planom otwarcia sektora finansowego dla kapitału zagranicznego.
Kończy się ramadan. Rośnie zagrożenie Już drugą noc z rzędu w Bangalore na południu kraju uruchomiono dodatkowe składy pociągów dla Indusów pochodzących z Asamu i chcących pilnie dostać się w swe rodzinne strony.
Tysiące zatrzymanych za marsz na parlament Policja poinformowała, że zatrzymani zostaną przewiezieni na stadion na obrzeżach Delhi i zwolnieni dziś wieczorem.
Tagi: indie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz