Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
baba ramdev
09.08.2012 13:34

Indie: Jogin na czele antykorupcyjnego protestu

Jego uczestnicy domagają się ściągnięcia z powrotem do Indii miliardów dolarów ukrytych na zagranicznych kontach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Indyjski guru Baba Ramdev (na zdj.), popularyzator jogi wśród coraz bardziej zainteresowanych utrzymaniem zdrowia Indusów, stoi na czele protestu, którego uczestnicy domagają się ściągnięcia z powrotem do Indii miliardów dolarów ukrytych na zagranicznych kontach.

Dziś do stolicy Indii Delhi napłynęły dziesiątki tysięcy Indusów, aby wyrazić poparcie dla antykorupcyjnej kampanii Ramdeva; ogłosił on, że będzie trzy dni pościć w intencji wprowadzenia prawa, które wykorzeni uchylanie się od podatków i endemiczną w Indiach korupcję.

Według indyjskiego Centralnego Biura Śledczego na zagraniczne kontach w rajach podatkowych z Indii wyciekło około 500 mld dolarów.

_ - Walczę o zwykłych ludzi w naszym kraju. Przeszedłem przez ból biedy i niedostatku. Chcę, żeby ludzie nie przechodzili przez takie cierpienia _ - powiedział Ramdev, którego protest na bieżąco relacjonuje indyjski portal _ Times of India _.

_ Nie mamy ambicji politycznych, nie mamy misji ani politycznej agendy. Naszą jedyną misją jest ratowanie kraju poprzez ściągnięcie z powrotem tych pieniędzy _ - powiedział Ramdev mediom.

Zapowiedział, że protest wejdzie w druga fazę, jeśli rząd nie zgodzi się na uchwalenie ustawy antykorupcyjnej oraz uniezależnienienie Centralnego Biura Śledczego.

Ramdev ma pościć trzy dni i w niedzielę zadecyduje co dalej. Tysiące jego zwolenników z trójkolorowymi flagami Indii wypełniły Ramlila Maidan. Policja w Delhi udzieliła zgody organizatorom protestu na goszczenie na placu 30 tys. ludzi dziennie, a Ramdevowi pozwolono na przebywanie tam do 30 sierpnia.

Przed przybyciem na miejsce protestu Ramdev złożył hołd Mahatmie Gandhiemu i Bhagatowi Singhowi (1907-1931) - jednemu z najważniejszych rewolucjonistów indyjskiego ruchu niepodległościowego. Wcześniej guru od poniedziałku medytował w Gudżaracie przed pomnikiem Sardara Vallabhbhaia Jhaverbhaia Patela (1875-1950), indyjskiego prawnika i męża stanu, jednego z założycieli niezależnych Indii, którego nazywano _ Bismarckiem Indii _ i _ Żelaznym Mężem Indii _.

Po poprzednim proteście Ramdeva na Ramlila Maidan na początku czerwca władze oskarżyły go o naruszenie uzgodnionych norm; policja zatrzymała go, gdy uciekał z miejsca protestu w kobiecym przebraniu.

Niecały tydzień wcześniej podobny protest zakończył znany działacz antykorupcyjny Anna Hazare, który z zespołem swoich współpracowników pościł w intencji ostrej ustawy antykorupcyjnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Obóz ruchu Okupuj Wall Street zlikwidowany Ostatnio w obozie Okupuj Wall Street we Frankfurcie znajdowało się ok. 70 osób, w tym ok. 50 sympatyków i aktywiści.
Poszli do fast foodów protestować przeciw gejom Batalia o małżeństwa homoseksualne w ostatnich miesiącach nabiera w USA rumieńców.
Ortodoksyjni Żydzi też będą służyć w armii? Ulicami Tel Awiwu przeszły wielotysięczne demonstracje, których uczestnicy domagali się większej sprawiedliwości społeczne.
Tagi: baba ramdev, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz