Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Indianin spędził 13 lat w więzieniu, bo zabrakło tłumacza

0
Podziel się

Oskarżony w czasie procesu nie miał możliwości składania zeznań, ponieważ na salę sądową nie sprowadzono tłumacza z języka tzoztil, którym się posługuje.

Indianin spędził 13 lat w więzieniu, bo zabrakło tłumacza
(Plakat z akcji)
bEqoqUSt

Alberto Patishtan Gomez został skazany mimo braku dowodów, ponieważ w czasie procesu zabrakło... tłumacza. Teraz prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto ułaskawił niewinnego - jak się okazało - mężczyznę.

Nauczyciel Alberto Patishtan Gomez z plemienia Tzotzil został swego czasu oskarżony o zorganizowanie zasadzki, w której zginęło siedmiu policjantów. W czasie procesu nie miał możliwości składania zeznań, ponieważ na salę sądową nie sprowadzono tłumacza z języka tzoztil, którym się posługuje.

Nadany mu z urzędu obrońca popełnił szereg błędów, a sędziowie rozpatrujący sprawę nie uwzględnili zeznań świadków, według których mężczyzna w momencie popełnienia zbrodni był w innym miejscu. W rezultacie został skazany na 60 lat więzienia, pomimo petycji wysyłanych w jego obronie.

bEqoqUSv

Przypadek Patishtana nie jest w Meksyku odosobniony. Według Komisji Praw Człowieka ONZ, obecnie karę więzienia odsiaduje w Meksyku ponad 8,5 tysiąca Indian. Procesy większości z nich przebiegały podobnie jak w przypadku Patisthana.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin awansował sędziego. Za co? Sędzia Twerskiego Sądu Rejonowego w Moskwie Igor Alisow, który w lipcu osądził nieżyjącego Siergieja Magnitskiego, doczekał się awansu.
Jest wyrok w sprawie pobicia dziennikarzy Porozumieniem stron zakończył się jeden z najgłośniejszych na Ukrainie procesów w sprawie pobicia dziennikarzy. Trzej uczestnicy bójki otrzymali kary więzienia w zawieszeniu.
Zdefraudowała 200 mln. Na jacht, samolot i... Według prokuratury szefowa związku nauczycieli, kupiła za to nieruchomości w USA, prywatny samolot, jacht, luksusowy dom w Meksyku, dzieła sztuki oraz liczne operacje plastyczne.
Dostała 60 lat więzienia. To była pomyłka? Sąd Najwyższy Meksyku nakazał dzisiaj natychmiastowe zwolnienie Francuzki Florence Cassez, która od siedmiu lat przebywała w więzieniu, gdzie odbywała karę 60 lat za porwania.
bEqoqUSW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)