Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inauguracja prezydenta Ukrainy. Bronisław Komorowski przybył do Kijowa

0
Podziel się:

Wizyta polskiego przywódcy ma być wyrazem wsparcia dla reform na Ukrainie. Planowane są też rozmowy m.in. o dwustronnej współpracy.

Inauguracja prezydenta Ukrainy. Bronisław Komorowski przybył do Kijowa
(PAP/Jacek Turczyk)
bESxBDsl

Prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w uroczystości zaprzysiężenia prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Wizyta polskiego przywódcy ma być wyrazem wsparcia dla reform na Ukrainie. Planowane są też rozmowy m.in. o dwustronnej współpracy.

Petro Poroszenko będzie piątym szefem państwa od czasów uzyskania przez Ukrainę niepodległości w 1991 roku.

Na ceremonię zaprzysiężenia, która właśnie się rozpoczęła w siedzibie ukraińskiego parlamentu, przybyli przedstawiciele około 20 państw, w tym - oprócz Komorowskiego - wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

bESxBDsn

Na inaugurację nie został zaproszony prezydent Rosji Władimir Putin. Jego kraj będzie reprezentowany na szczeblu ambasadora.

_ - Udział prezydenta Komorowskiego w uroczystości zaprzysiężenia będzie potwierdzeniem trwałości polsko-ukraińskiego partnerstwa strategicznego oraz wyrazem poparcia Polski dla europejskich aspiracji Ukrainy _ - powiedział prezydencki minister, odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski.

Podkreślił, że Komorowski wyrazi polskie wsparcie dla reform na Ukrainie, szczególnie reformy samorządowej oraz zaprosi Poroszenkę do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce.

Komorowski i Poroszenko spotkali się we wtorek w Warszawie, gdzie ukraiński prezydent elekt był gościem Święta Wolności, obchodzonego z okazji 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. Obaj prezydenci spotkali się także w piątek, przed wylotem z Normandii, gdzie odbyły się uroczystości w 70. rocznicę lądowania aliantów.

bESxBDst

Przy okazji inauguracji Poroszenki Prezydent RP Bronisław Komorowski będzie rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

Planowana jest także rozmowa Komorowskiego z Poroszenką. Rozmowa ma dotyczyć m.in. kwestii związanych ze współpracą dwustronną i perspektywy wznowienia pracy komitetu konsultacyjnego prezydentów. Do rozmowy ma dojść podczas uroczystego śniadania wydanego dla zagranicznych delegacji w Soborze Sofijskim.

Podczas wizyty w Kijowie prezydentowi Komorowskiemu towarzyszyć będzie m.in. poseł PO Marcin Święcicki, który jest szefem grupy ekspertów, doradzającej ukraińskim władzom w sprawie reformy samorządowej.

Powrót do Warszawy prezydenta Komorowskiego wraz z towarzyszącą mu delegacją zaplanowano przed godz. 16 polskiego czasu.

bESxBDsu

48-letni Poroszenko, biznesmen i były minister spraw zagranicznych, zwyciężył w przeprowadzonych 25 maja wyborach prezydenckich na Ukrainie. Otrzymał 54,7 proc. głosów.

Poroszenko w sobotę złoży przysięgę w siedzibie ukraińskiego parlamentu, Rady Najwyższej. Deputowani zbiorą się na uroczystym posiedzeniu z tej okazji o godz. 10 (godz. 9 w Polsce).

Po przysiędze nowy prezydent uda się na Plac św. Zofii, gdzie kilka minut po godzinie 11 czasu lokalnego przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Nad placem zostanie wówczas podniesiony prezydencki sztandar.

Czytaj więcej w Money.pl
Bronisław Komorowski pojedzie na Ukrainę Komorowski i Poroszenko umówili się na kontynuację rozmów 7 czerwca w Kijowie, gdzie prezydent Komorowski będzie uczestniczył w uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta Ukrainy.
Poroszenko w Belwederze. Co powiedział? Wizyta w Warszawie to pierwsza zagraniczna podróż Poroszenki po jego wyborze na urząd prezydenta Ukrainy 25 maja.
Komorowski: Ukraina mocno podzielona _ - Jest potrzebny prezydent ukraiński, który by potrafił w sposób przekonujący mówić do całej Ukrainy, także tej wschodniej _- powiedział Bronisław Komorowski.
bESxBDsO
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)