Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Immunitet poselski. Polacy są niemal zgodni

0
Podziel się:

Co czwarty Polak uważa, że informacje o życiu prywatnym polityków powinny być upubliczniane.

Immunitet poselski. Polacy są niemal zgodni
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

67 procent Polaków jest za całkowitym zniesieniem immunitetu poselskiego - wynika z sondażu CBOS. Co czwarty badany (26 procent) opowiada się za ograniczeniem zakresu ochrony jaką niesie immunitet. Tylko nieliczni (3 procent) są jego bezkrytycznymi zwolennikami.

Odpowiadając na pytanie, co powinno stać się powodem do dymisji polityka, najwięcej Polaków oceniło, że krzywoprzysięstwo (82 procent kategorycznie opowiada się za dymisją polityka, który złożył fałszywe zeznanie, a 13 procent skłania się ku temu poglądowi) oraz przyjęcie łapówki (78 procent zdecydowanie, 17 procent raczej tak).

Publiczne stwierdzenie nieprawdy jako powód do rezygnacji oceniane jest w sposób kategoryczny przez 40 procent badanych i mniej zdecydowanie przez 35 procent. Zdrada małżeńska dla większości badanych (63 procent) nie jest dyskwalifikująca, natomiast co czwarty (29 procent) uważa, że polityk obciążony takimi zarzutami powinien zrezygnować z pełnionej funkcji.

Porównanie obecnych wyników z wynikami z poprzednich lat pokazuje, że znacznym zmianom uległa moralna ocena zachowań polityków związanych z obyczajowością. Zwiększyła się liczba osób, których nie rażą związki nieformalne polityków (o 10 punktów od 1998 roku). Znacznie wzrosła też akceptacja orientacji homoseksualnej (o 27 punktów). Bardziej krytycznie oceniana jest natomiast zdrada małżeńska. Zmniejszyła się liczba Polaków skłonnych tolerować takie zachowanie kandydata na posła lub senatora (spadek o 8 punktów).

Co czwarty Polak uważa, że informacje o życiu prywatnym polityków powinny być upubliczniane ze względu na ważną funkcję, jaką pełnią. Sondaż przeprowadzono w dniach 1-12 sierpnia na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Ilu Polaków ufa Tuskowi i Rostowskiemu? Szef resortu finansów mówi o zabieraniu pieniędzy z OFE, a premier szuka miliardów w naszych kieszeniach.
Tak Polacy oceniają najważniejszych polityków Dobrą opinię na temat działań prezydenta Bronisława Komorowskiego ma 65 proc. ankietowanych, negatywną - 20 proc. Pracę posłów źle ocenia 66 proc. badanych, dobrze - 17 proc. - wynika z sondażu CBOS.
CBOS: Prezydent pracuje dobrze, Sejm źle W porównaniu z lipcem z pracy Bronisława Komorowskiego jesteśmy zadowoleni tak samo, natomiast coraz gorzej oceniamy działania Sejmu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)