Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
immunitet
17.03.2011 18:08

Immunitet Kaczyńskiego - uchylić mówi komisja

O uchylenie wnioskował były koalicjant prezesa PiS - Roman Giertych, lider LPR.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich zarekomendowała uchylenie immunitetu szefowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, o co wnioskował były wicepremier i lider LPR Roman Giertych - poinformował szef komisji Jerzy Budnik (PO).

Sprawa dotyczy wywiadu Giertycha dla _ Rzeczpospolitej _ z 2010 roku, w którym powiedział, że za rządów PiS Kaczyński zbierał _ haki _ na politycznych rywali. Prezes PiS złożył wtedy pozew, zarzucając Giertychowi kłamstwo. Ten z kolei oskarżył Kaczyńskiego o zniesławienie. Założył sprawę cywilną i wniósł również o sprawę karną. Ta jednak jest zawieszona ze względu na immunitet Kaczyńskiego.

Szef PiS podtrzymał swą wcześniejszą zapowiedź, że w tej sprawie sam nie zrezygnuje z immunitetu oraz ocenę, że w całej sprawie chodzi o _ zastosowanie pewnego chwytu prawniczego _.

Uzasadniając swój wniosek Giertych podkreślał, że _ nie jest jego intencją ściganie kogokolwiek z byłych koalicjantów czy przeciwników politycznych _. Jak zaznaczył, mówiąc o przyczynach rozpadu koalicji rządowej PiS-Samoobrona-LPR w 2007 roku _ powtarzał informacje, które były przekazywane jemu i innym osobom w ramach współpracy z PiS _. - _ Jarosław Kaczyński w wywiadzie zasugerował, że istnieją informacje poufne, które dyskredytują Radosława Sikorskiego z pretendowania na urząd prezydenta. Pytany przez dziennikarzy powtórzyłem te rzeczy, które mówiłem od 2007 roku _ - dodał.

Powiedział, że wówczas na jego wypowiedzi Kaczyński po raz pierwszy zareagował _ zarzucając mu publicznie kłamstwo _ i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu sprawy sądowej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t133722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;napisal;list;tym;razem;do;pawlaka,50,0,787506.html) Kaczyński napisał list. Tym razem do Pawlaka
Giertych tłumaczył, że był zmuszony skierować przeciwko Kaczyńskiemu sprawę karną dlatego, że _ sprawy, o których mowa i których prawdziwość został zmuszony udowadniać, mają charakter związany z prawem karnym _. - _ Uzyskanie dokumentów do procesu cywilnego jest niemożliwe ze względu na zapisy prawa, które uniemożliwiają w procesach cywilnych uzyskanie dokumentów z prokuratury _ - zaznaczył. Jak dodał, dokumentów, które były zbierane przez różne prokuratury _ do żadnego procesu cywilnego nikt nie wyda _.

Giertych powiedział, że Kaczyński _ zaprzeczając zbieraniu haków mijał się głęboko z prawdą _. - _ Moja wiedza pochodzi wyłącznie od pana premiera (Kaczyńskiego ). Nie miałem innego źródła informacji na ten temat _ - zapewnił.

Kaczyński zwrócił z kolei uwagę, że zrzekł się immunitetu w sprawie, którą wytoczył przeciwko niemu były minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie PiS Janusz Kaczmarek.

- _ W tym wypadku jest inaczej tylko wyłącznie z jednego powodu. W tym przypadku mamy do czynienia nie z próbą normalnego sądowego dochodzenia swoich racji, do czego każdy ma prawo, ale chodzi o zastosowanie pewnego chwytu prawniczego. W tym ewentualnym procesie osobą, która musiałaby udowadniać, że czegoś nie robiła będę ja. To jest nieporównanie trudniejsze niż udowodnienie, że się coś robiło _ - podkreślił prezes PiS.

- _ W przypadku pana Kaczmarka zadecydowałem, że nie powinienem się zasłaniać immunitetem, powinienem bronić swoich racji. Tutaj mamy do czynienia z sytuacją inną _ - uważa Kaczyński, który nie został na całym posiedzeniu komisji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/13077.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/giertych;czekam;az;kaczynski;mnie;przeprosi,168,0,656808.html) Giertych: Czekam, aż Kaczyński mnie przeprosi
W późniejszej dyskusji wiceszefowa komisji regulaminowej Barbara Bartuś (PiS) powiedziała, że Giertych próbuje _ sprytnie wprowadzić komisję w błąd _ i dlatego komisja powinna zarekomendować jego wniosek negatywnie. Jak mówiła, jest to wniosek _ czysto polityczny _. - _ Komisja naciskowa przez trzy lata szuka co złego zrobił rząd Jarosława Kaczyńskiego i niczego nie udowodniła _ - powiedziała Bartuś.

Z kolei Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) była zdania, że jedynym miejscem, gdzie możne zapaść rozstrzygnięcie w takiej sprawie jest sąd. _ Dla jakości debaty publicznej, jeśli sprawa do sądu trafiła, to niech to sąd rozstrzygnie _ - dodała.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t77913.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jest;postepowanie;w;sprawie;dubienieckiego,234,0,789994.html) Jest postępowanie w sprawie Dubienieckiego Chodzi o dwie wypowiedzi męża Marty Kaczyńskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t90480.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kpia;z;nieomylnosci;kaczynskiego,1,0,789761.html) Kpią z nieomylności Kaczyńskiego _ PiS boi się dwudniowych wyborów. Apelujemy do prezesa, aby ten wycofał się ze swoich słów o Kodeksie wyborczym _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t134409.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;broni;zwalnianych;z;telewizji,1,0,788737.html) Kaczyński broni zwalnianych z telewizji Prezes PiS: Dziennikarze budzą zdenerwowanie establishmentu, który jest tragedią Polski.
Tagi: immunitet, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz