Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Immunitet do likwidacji? Twój Ruch przedstawił projekt

0
Podziel się:

Pomysłodawca liczy głównie na podpisy polityków PO, ponieważ projekt jego formacji jest tożsamy z projektem złożonym w 2008 roku przez Platformę Obywatelską.

Immunitet do likwidacji? Twój Ruch przedstawił projekt
(Reporter)

Projekt trafił do pozostałych klubów parlamentarnych. Jutro partia zamierza zbierać pod nim podpisy.

Immunitet formalny powoduje, że parlamentarzysta od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu nie może być pociągnięty bez zgody Sejmu do odpowiedzialności karnej oraz że postępowanie karne wszczęte wobec niego przed dniem wyboru ulega na żądanie Sejmu zawieszeniu do czasu wygaśnięcia mandatu.

Twój Ruch, jak mówił poseł Michał Kabaciński (na zdj.), dziś przesłał projekt do klubów parlamentarnych, a jutro zamierza zbierać pod nim podpisy. Zgodnie z art. 235 konstytucji, projekt o zmianie ustawy zasadniczej może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów (92), Senat lub prezydent.

Poseł zaznaczył, że TR liczy głównie na podpisy polityków PO, ponieważ projekt jego formacji jest _ tożsamy z projektem złożonym w 2008 roku przez Platformę Obywatelską _.

TR zwraca uwagę, że immunitet formalny dotyczy także m.in. sędziów, prezesa NIK i Rzecznika Praw Obywatelskich. _ Naszym zdaniem jest to regulacja nie do końca potrzebna w państwie demokratycznym, przywilej, który stawia pewne osoby ponad prawem nie stosując żadnej zasady równości wobec prawa _ - argumentował.

Parlamentarzystę chroni też immunitet materialny stanowiący, że nie może on być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu.

Poseł zaznaczył, że likwidacja immunitetu formalnego jest ważna także w kontekście trwającej w Polsce dyskusji na temat pijanych kierowców. _ Posłowie notorycznie korzystają z tego przywileju (immunitetu-PAP) i jeśli chcą umoralniać, pouczać społeczeństwo, to powinni zacząć od siebie _ - ocenił Kabaciński. Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu, w obecnej kadencji Sejmu, według danych z października 2013 r., wpłynęło 70 wniosków o uchylenie immunitetu, w tym 50 z nich dotyczyło wykroczeń w ruchu drogowym.

Podczas konferencji posłowie TR poinformowali, że 22 stycznia ich formacja zorganizuje w Sejmie ekspercką debatę, której celem ma być wypracowanie rozwiązań ws. pijanych kierowców. Politycy TR przekonywali we wtorek, że zaostrzenie kar nic nie da, a wysiłki powinny skoncentrować się wokół zmiany mentalności społeczeństwa.

Kabaciński zaznaczył, że w ocenie TR obecnie przewidziane kary za jazdę po pijanemu są wystarczające, natomiast nie są _ efektywnie stosowane _.

_ Tak naprawdę ułamek, mały promil orzeczeń to są kary (bezwzględnego) pozbawienia wolności, zdecydowana większość to są kary w zawieszeniu _ - powiedział Kabaciński. W debacie wezmą udział eksperci w zakresie prawa karnego, sędziowie, prokuratorzy, a także eksperci w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym szefowie szkół jazdy.

Rzecznik TR Andrzej Rozenek zwrócił uwagę, że dobrym narzędziem w walce z pijanymi kierowcami mogą być kampanie społeczne. _ Nic tak nie przemawia jak tragedia ludzka i tego typu kampanie, żadne podwyższanie kary nic nie da, ludzie po prostu muszą mieć świadomość, z czym się wiąże jazda po pijaku i jakie są tego konsekwencje _ - mówił.

Rozenek argumentował, że poprzez kampanie społeczne udało się doprowadzić do tego, że _ zapalenie papierosa w towarzystwie czy miejscu publicznym jest obciachem, tak samo obciachem powinno być wsiadanie do samochodu po alkoholu _.

Zmianami w prawie, które mają prowadzić do bardziej skutecznego ścigania i karania pijanych kierowców, a tym samym przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, zajmował się we wtorek rząd.

Inicjatywa rządu ma związek z tragedią w Kamieniu Pomorskim, gdzie 1 stycznia kierowane przez 26-latka bmw wypadło z drogi i wjechało w grupę ludzi. W wyniku wypadku zginęło pięć dorosłych osób i jedno dziecko. 8-letni chłopiec i 10-letnia dziewczynka trafili do szpitala. Szczecińska prokuratura przedstawiła sprawcy tragedii zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwym katastrofy w ruchu lądowym, za co grozi do 15 lat więzienia. Mężczyzna przyznał się do winy.

Czytaj więcej w Money.pl
Obowiązkowy alkomat w samochodzie, wysokie kary finansowe Rząd bierze się za nietrzeźwych kierowców. Premier przedstawił właśnie propozycje zmian w prawie.
"My nie gadamy, a działamy". PSL ma projekt Podwyższenie kar grzywny za prowadzenie po alkoholu to jedno z głównych założeń projektu przygotowanego przez klub PSL ws. pijanych kierowców.
Hartman: Ideologia gender to wymysł Kościoła Nie istnieje żadna ideologia gender - napisali w liście otwartym Prawda nas wyzwoli politycy Twojego Ruchu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)