Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wielka brytania
14.02.2010 07:00

Imigranci w Wielkiej Brytanii nie ufają policji

Dlatego nie informują o łamaniu prawa, a także gdy sami padli ofiarą przestępstw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pawelbak/CC/Flickr)

Przebywający w W. Brytanii imigranci z nowych państw UE nie ufają policji i dlatego nie składają doniesień, jeśli widzieli przypadki łamania prawa, bądź sami padli ofiarą drobnych przestępstw - uważa niezależna szkocka telewizja STV.

Wiele spraw, które trafiło na drogę sądową wskazuje, iż imigranci z nowych państw UE często są krzywdzeni przez swoich rodaków, również imigrantów. W przypadku Polaków - jak wynika z danych konsulatów RP - najbardziej rozpowszechnioną formą jest naciąganie na fikcyjną pracę, bądź wprowadzanie w błąd co do jej warunków.

W niektórych przypadkach pokrzywdzeni imigranci wolą wyrównywać rachunki we własnym zakresie i dochodzi do samosądów. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ prowadzi do sytuacji, w której ludzie biorą sprawiedliwość w swoje ręce.

W szkockim Aberdeen tamtejsi stróże prawa rozdają w czasie obecnego weekendu ulotki po polsku, litewsku i angielsku, zapewniając w nich, iż osoby kontaktujące się z policją w celu złożenia doniesienia o przestępstwie nie muszą obawiać się żadnych przykrych konsekwencji.

Szkocka policja sądzi, iż wielu imigrantów mogło mieć negatywne doświadczenia z policją w swoich krajach i dlatego są podejrzliwie lub niechętnie nastawieni do policji. Tę postawę zachowują wyjeżdżając do pracy do innego kraju.

_ - Niektórzy imigranci z różnych powodów mogą policji nie ufać, a przed złożeniem doniesienia może powstrzymywać ich obawa przed konsekwencjami. Chcemy im powiedzieć, że bez względu na ich doświadczenia w ich własnych krajach, tutejsza policja współpracuje z lokalnymi mieszkańcami i jest po to, by ludziom pomagać _ - cytuje STV przedstawiciela szkockiej policji Iana Doherty'ego.

_ - Nawet o drobnych wykroczeniach, takich jak niszczenie mienia, czy antyspołeczne zachowanie (...) warto złożyć doniesienie. Jest to bowiem typ przestępczości wymierzony w całą społeczność powodujący, że życie w niej jest udręką _ - powiedział Doherty.

W Wielkiej Brytanii, gdzie policja jest zdecentralizowana, wiele regionalnych sił bezpieczeństwa, ściąga na kilka miesięcy funkcjonariuszy z Polski, aby pracowali w polskich społecznościach.

Tagi: wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz