Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Ewgenia Manołowa
|

Imigranci w Bułgarii. Zatrzymano stu uchodźców

0
Podziel się:

Uchodźcy zostali przewiezieni do Sofii przez przemytników i pozostawieni w dzielnicach na obrzeżu miasta.

Imigranci w Bułgarii. Zatrzymano stu uchodźców
(AP/Fotolink/East News)

Trzy kilkudziesięcioosobowe grupy nielegalnych imigrantów pochodzących z Bliskiego Wschodu zatrzymano w stolicy Bułgarii w ciągu ostatniej doby. Uchodźcy ci zostali przewiezieni do Sofii przez przemytników i pozostawieni w dzielnicach na obrzeżu miasta.

Reagując na sygnały obywateli, policja zatrzymała jedną czterdziestoosobową i dwie trzydziestoosobowe grupy uchodźców, z których żaden nie miał dokumentów tożsamości. Ludzie ci, wśród których jest ponad 20 dzieci, mówią, że pochodzą z Iraku, Syrii i Afganistanu. Po krótkim zatrzymaniu wszyscy są kierowani do dwóch sofijskich ośrodków dla uchodźców.

Według policji przewiezienie ich do stolicy jest dziełem dużych zorganizowanych gangów przemytników ludzi działających na terytorium Turcji i powiązanych z gangami bułgarskimi. Cena za przewiezienie przez granicę bułgarsko-turecką do kraju unijnego, jakim jest Bułgaria, wnosi ok. 1000-1200 euro. Dodatkowo uchodźcy płacą w Turcji za przejazd przez ten kraj i dotarcie do granicy Bułgarii.

Władze bułgarskie informują o nasileniu się w ostatnich tygodniach fali nielegalnej imigracji. Od listopada ubiegłego roku, kiedy wzdłuż granicy rozmieszczono 1500 policjantów, a zwłaszcza po zbudowaniu na granicy w lipcu 30-kilometrowego ogrodzenia z drutu kolczastego liczba osób nielegalnie przekraczających granicę z Turcją spadła do około 200-300 miesięcznie.

Od lata ich liczba jednak wyraźnie się zwiększa, uchodźcy próbują przedostać się także drogą morską. W lipcu na wodach rumuńskich zatrzymano łódź z 33 wycieńczonymi Syryjczykami, w tym dziećmi.

Według danych bułgarskiego przedstawicielstwa wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców od początku 2014 roku do połowy września do kraju przybyło 3800 uchodźców. W 2013 roku ich liczba przekroczyła 13 tys.

W przeznaczonych dla nich ośrodkach, obliczonych na 4600 osób, połowa miejsc jest wolnych. Warunki są lepsze w porównaniu ze stanem z przed roku, wydawanie dokumentów i regulowanie ich statusu odbywa się znacznie szybciej - mówi rzecznik przedstawicielstwa Boris Czeszirkow. Bułgaria otrzymała od Unii Europejskiej 6,5 mln euro na udoskonalenie warunków pobytu uchodźców oraz na ich obsługę administracyjną.

W ośrodkach jest sporo wolnych miejsc, gdyż po otrzymaniu dokumentów uchodźcy mają prawo je opuszczać i wynajmować mieszkania lub wyjeżdżać do innych państw unijnych. Około połowy wyjeżdża. Ci, którzy zostają, nierzadko spotykają się z przejawami ksenofobii.

Na początku roku szkolnego we wsi Kaliszte na południowym zachodzie kraju, gdzie w ośrodku umieszczono kilkudziesięciu migrantów, dzieci syryjskich i afgańskich nie wpuszczono do szkoły. Wobec protestu władz samorządowych, mieszkańców i nauczycieli resort oświaty przeniósł dzieci uchodźców do internatu w Sofii.

Czytaj więcej w Money.pl
Katolicki biskup apeluje do imigrantów. O co? Apel zawarty w liście biskupa, opublikowanym w tygodniku diecezjalnym, nagłośniły włoskie media.
Podpalenia aut w stolicy Szwecji Świadkowie relacjonowali, że widziano tam wtedy grupę od 20 od 50 osób, ale nikt nie został aresztowany.
Włosi nie chcą już płacić za imigrantów? Włochy chcą, aby przed końcem tego roku ciężar operacji humanitarnych na Morzu Śródziemnym wzięła na siebie Unia Europejska.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)