Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Imigranci w Australii. Będą się przed nimi dodatkowo chronić

0
Podziel się:

Uchodźcy z krajów takich jak Afganistan, Irak czy Sri Lanka podróżują zwykle najpierw do Indonezji.

Imigranci w Australii. Będą się przed nimi dodatkowo chronić
(jonnyr1/CC/Flickr)

Władze Indonezji i Australii dziś zobowiązały się zacieśnić współpracę w walce z przemytem ludzi. Debata o problemie nielegalnej imigracji rozgorzała po zatonięciach w ostatnim miesiącu dwóch przeładowanych łodzi z uchodźcami.

Australijska premier Julia Gillard i indonezyjski prezydent Susilo Bambang Yudhoyono spotkali się w Darwinie na dwudniowym szczycie najwyższych władz obu krajów. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w zeszłym roku.

Po rozmowach prezydent Indonezji oświadczył, że także jego kraj jest ofiarą przemytu ludzi, a premier Gillard zapowiedziała zacieśnienie współpracy ratunkowych służb morskich obydwu państw. Planowane jest usprawnienie komunikacji między służbami, a także rozpoczęcie programu wymiany wyspecjalizowanych ratowników.

Przywódcy obydwu krajów zgodzili się pracować wspólnie na rzecz ulepszenia procedur reagowania w przypadku wypadków kutrów z szukającymi w Australii azylu uchodźcami. Od początku roku australijskie władze odnotowały u wybrzeży swego kraju ponad 50 łodzi łącznie z ponad czterema tysiącami nielegalnych imigrantów.

Dyskusja o problemie przemytu ludzi wzmogła się po dwóch wypadkach, do których doszło w ciągu ostatniego miesiąca na wodach między terytoriami obydwu państw.

Ponad 90 osób uznaje się za zaginione po katastrofie, do której doszło 21 czerwca u wybrzeży Wyspy Bożego Narodzenia. Tydzień później w tej samej okolicy zatonął kuter wiozący ok. 130 osób; cztery osoby są zaginione.

Australia jest częstym celem podróży szukających azylu imigrantów. Uchodźcy z krajów takich jak Afganistan, Irak czy Sri Lanka podróżują zwykle najpierw do Indonezji. Następnie, najczęściej przeładowanymi łodziami rybackimi, płyną do Wyspy Bożego Narodzenia, zamorskiego terytorium Australii, i stamtąd na kontynent australijski.

Władze Australii starają się rozwiązać problem przemytu ludzi, jednak dwie główne partie kraju nie są w stanie dojść do porozumienia co do możliwego rozwiązania.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Tragedia na morzu. 150 osób nie żyje Chcieli dopłynąć do Australii w nadziei na otrzymanie statusu uchodźców. Takie tragedie zdarzają się regularnie. W ten sposób giną tysiące osób.
Tam już nie szukają nielegalnych imigrantów Po trzech dobach australijskie ekipy poszukiwawcze przerwały poszukiwania nielegalnych imigrantów ocalałych z wywróconego kutra u wybrzeży Indonezji.
Ten kraj pomoże twórcy WikiLeaks - _ Australia będzie nadal wspierać pana Assange'a w ten sam sposób, w jaki wspiera wszystkich Australijczyków za granicą, którzy znaleźli się w kłopotach _ - oświadczyła premier tego kraju.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)