Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
10.02.2013 11:33

Ile pracują więźniowie? W Małopolsce 611,5 tys. godzin

Szacunkowa wartość tych prac to ponad 6 mln zł - poinformował rzecznik OISW w Krakowie kpt. Tomasz Wacławek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CxOxS/CC/Flickr)

Ponad 611,5 tys. godzin przepracowali nieodpłatnie w 2012 roku poza murami zakładów karnych małopolscy więźniowie. Szacunkowa wartość tych prac to ponad 6 mln zł - poinformował rzecznik OISW w Krakowie kpt. Tomasz Wacławek.

_ - Jest to o ponad 120 tysięcy godzin pracy więcej niż rok wcześniej _ - dodał Wacławek. Skierowani przez Służbę Więzienną osadzeni pracowali na cele charytatywne i w ramach prac publicznych. Małopolscy więziennicy współpracowali przy tym z ponad 200 instytucjami - z organizacjami charytatywnymi, organizacjami pożytku publicznego, instytucjami państwowymi i samorządowymi.

W niektórych przypadkach zatrudnienie było elementem kompleksowych programów readaptacji, jak w przypadku więźniów pracujących w domach pomocy społecznej, hospicjach czy przy ochronie środowiska naturalnego.

We wszystkich 11 jednostkach penitencjarnych wchodzących w skład OISW w Krakowie jest 6055 miejsc. Pod koniec grudnia w zakładach tych przebywało 5687 osadzonych - w tym 5128 skazanych i 559 tymczasowo aresztowanych.
Jak podkreślił kpt. Wacławek, dla więzienników praca więźniów poza murami posiada wartość resocjalizacyjną: sprzyja społecznej readaptacji więźniów i ułatwia przygotowanie do zwolnienia, m.in. poprzez kształtowanie właściwych postaw społecznych.

Zatrudnienie umożliwia również więźniom zdobycie nowych kompetencji, zachowanie odpowiedniej sprawności zawodowej, a w przypadku pracy odpłatnej również zgromadzenie środków finansowych na przyszłość.

_ Z perspektywy społeczeństwa, nieodpłatne zatrudnienie osadzonych poza więzieniami jest jednym ze sposobów obniżenia kosztów społecznych funkcjonowania więzień i redukcji szkód wyrządzonych przestępczością _ - podkreśla kpt. Wacławek.

W 2012 roku zakłady karne Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie zatrudniały miesięcznie średnio 1 727 osadzonych. 1163 z nich pracowało nieodpłatnie, z czego ok. 500 osób miesięcznie kierowanych było do prac publicznych i na rzecz instytucji charytatywnych. Z kolei ok. 564 osadzonych pracowało odpłatnie, tylko ok. 70 z nich dla kontrahentów zewnętrznych. _ O tak niskim poziomie zatrudnienia osadzonych przez pracodawców zewnętrznych zadecydowały przepisy i wysokie koszty _ - powiedział kpt. Wacławek.

W jednostkach penitencjarnych OISW w Krakowie od kilku lat wzrasta liczba godzin przepracowanych przez osadzonych na cele społeczne. W 2010 roku było ich ponad 388 tys., w 2011 - 482 tys. godzin, a w 2012 - ponad 611,5 tys. godzin. _ Efektem tych działań są podziękowania, wyróżnienia i nagrody, m.in. tytuł Filantropa Roku w Krakowie, wyróżnienie Fundacji im. Brata Alberta, czy ostatnio otrzymana przez Zakład Karny w Nowym Sączu nagroda w konkursie dobroczynności +Ziarnko Gorczycy+ _ - powiedział kpt. Wacławek.

Czytaj więcej w Money.pl
Haker skazany na 12 lat. Za udział w spisku Holenderski haker został skazany przez sąd w amerykańskim Seattle na 12 lat więzienia za udział w spisku polegającym na kradzieży i sprzedaży na czarnym rynku danych kart kredytowych.
Breivik skarży tortury. Chcą, by się zabił? Anders Behring Breivik odsiaduje wyrok za zamordowanie 77 osób.
Żąda miliona złotych od państwa. Jest pozew Miliona złotych odszkodowania od państwa domaga się szef jednej z największych rozbitych w Polsce grup przestępczych - Janusz T., ps. Krakowiak.
Tagi: prawo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz