Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Igrzyska w Soczi. Za przyzwoleniem władz masowo zabijane są bezdomne zwierzęta

0
Podziel się:

Jestem za prawem ludzi do chodzenia po ulicach bez obawy przed atakiem stada psów. Nazywajmy rzeczy po imieniu, te psy to biologiczne śmieci.

Igrzyska w Soczi. Za przyzwoleniem władz masowo zabijane są bezdomne zwierzęta
(PAP/EPA)

Wbrew oficjalnej rezygnacji z zabicia ponad 2000 bezpańskich psów i kotów przed igrzyskami olimpijskimi w Soczi, władze miasta po cichu wynajęły do tego zadania prywatną firmę - alarmują media i działacze praw człowieka.

W kwietniu ubiegłego roku władze Soczi zaoferowały ponad 1,7 mln rubli (około 152 tys. zł) dla firmy, która podejmie się zabicia dwóch tysięcy bezdomnych psów i kotów w Soczi w latach 2013-2015. Rzecznik ratusza tłumaczył wówczas, że decyzja ta jest podyktowana troską o bezpieczeństwo zagranicznych gości przybywających na olimpiadę oraz chęcią poprawienia wizerunku miasta.

Plany te wywołały jednak oburzenie opinii międzynarodowej i obrońców praw zwierząt, więc oficjalnie się z nich wycofano.

Obrońcy zwierząt alarmują jednak, że wałęsające się po ulicach psy i koty są zabijane nocami przy cichym przyzwoleniu władz. Doniesienia te potwierdziła kilka dni temu amerykańska stacja telewizyjna ABC News. Jej reporterzy dotarli do Aleksieja Sorokina, który twierdzi, że jest właścicielem firmy zwalczającej szkodniki Basia Services, wynajętej przez władze miejskie do odstrzelenia jak największej liczby zwierząt przed igrzyskami.

W rozmowie telefonicznej Sorokin twierdził, że nie wie, jak wiele zwierząt _ usunięto _ dotąd z ulic Soczi. Nie chciał powiedzieć, kiedy jego firma została zatrudniona, a jej działalności bronił, mówiąc, że bezdomne zwierzęta zagrażają bezpieczeństwu ludzi, także sportowcom.

- _ Proszę sobie wyobrazić, że podczas igrzysk olimpijskich skoczek narciarski ląduje na ziemi z prędkością 130 km na godzinę i wpada na psa. Miałoby to skutki śmiertelne dla skoczka i dla psa _ - argumentował.

Podkreślił, że _ ulice muszą być oczyszczone z bezpańskich psów, nawet jeśli oznacza to, że muszą zostać uśpione _.

- _ Jestem za prawem ludzi do chodzenia po ulicach bez obawy przed atakiem stada psów. Nazywajmy rzeczy po imieniu, te psy to biologiczne śmieci _ - powiedział.

Firma Sorokina do zabijania zwierząt używa głównie trucizny i wnyków, on sam odrzuca jednak oskarżenia o okrucieństwo wobec zwierząt. Nie chciał zdradzić, jakim sposobem zabijane są bezpańskie czworonogi oraz dokąd trafiają ich zwłoki. Swoją pracę określił jako usługę publiczną.

W Soczi jest bardzo dużo bezdomnych psów i kotów. Sterylizacja zwierząt domowych wiąże się w Rosji z dużym wydatkiem i dlatego nie jest powszechnie stosowana. Wielu właścicieli szybko nudzi się też swoimi pupilami i porzuca je np. w okolicach parków.

Sorokin twierdzi, że władze Soczi wcześniej próbowały już innych metod zapanowania nad szybko rozrastającą się populacją bezdomnych psów i kotów, m.in. współpracy ze zwierzęcymi agencjami adopcyjnymi, ale okazały się one nieskuteczne. W ubiegłym roku ratusz zobowiązał się do zbudowania schronisk dla psów.

22. zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi potrwają od 7 do 23 lutego.

Czytaj więcej w Money.pl
Ile wart będzie medal w Soczi? Sprawdź Polski Komitet Olimpijski ogłosił kwoty, jakie przeznaczy dla naszych sportowców za przywiezienie medalu ze zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
Małysz nie pojedzie do Soczi. Przez reklamy Małysz tłumaczy, że jego obecne przedsięwzięcia reklamowe, są nie do pogodzenia z wymaganiami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Igrzyska w Soczi na kościach ich przodków Tam, gdzie jest centrum olimpijskie, doszło do aktu ostatecznej kapitulacji plemion czerkieskich. Islamiści ich pomszczą?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)