Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Igrzyska nie mogą przysłonić łamania praw człowieka w Rosji

0
Podziel się:

Rozpoczynające się dzisiaj zimowe igrzyska w Soczi stoją w rażącej sprzeczności z olimpijskimi ideałami i fundamentalnymi prawami człowieka - pisze "New York Times".

Igrzyska nie mogą przysłonić łamania praw człowieka w Rosji
(Willeecole/Dreamstime)

Rozpoczynające się dzisiaj zimowe igrzyska w Soczi stoją w rażącej sprzeczności z olimpijskimi ideałami i fundamentalnymi prawami człowieka - pisze _ New York Times _. Apeluje, by nie zamykać oczu na represje czy korupcję wymiaru sprawiedliwości.

W dzisiejszym artykule redakcyjnym dziennik komentuje, że igrzyska są _ spełnieniem dążeń Władimira Putina do zapewnienia Rosji prestiżu i siły na światowej arenie _. _ Nie sposób jednak zignorować mrocznej strony - miażdżących represji, srogiego prawa o znieważaniu uczuć religijnych i wymierzonego w homoseksualizm oraz skorumpowanego wymiaru sprawiedliwości, w którym polityczni dysydenci są skazywani na długie wyroki na podstawie fałszywych oskarżeń _ - ocenia _ NYT _.

Najważniejsze, by świat przemówił teraz, kiedy Putin jest w centrum uwagi i zależy mu na opinii społeczności międzynarodowej - apeluje _ New York Times _.

Przytacza następnie przykłady performerek z Pussy Riot - Marii Alochinej i Nadieżdy Tołokonnikowej, które są zdecydowane - jak podkreśla gazeta - przeciwdziałać temu, by świętowanie igrzysk nie zafałszowało realiów putinowskiej Rosji.

Nowojorski dziennik zauważa, że jest dużo do zrobienia, począwszy od procesów w sprawie rozruchów na placu Bołotnym w Moskwie w maju 2012 roku. Pisze następnie o konieczności reform systemu penitencjarnego i przywołuje relacje opozycjonistów, według których więźniowie przemieniani są w _ posłusznych niewolników _ i zmuszani do pracy 20 godzin na dobę, przy minimalnych racjach żywnościowych.

_ - Ich obserwacje są potwierdzane przez raport Departamentu Stanu z 2012 roku, poświęcony prawom człowieka; według niego ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, niedostatek jedzenia, nękanie przez strażników i współwięźniów, niewystarczające warunki higieniczne i przeludnienie są powszechne w rosyjskich więzieniach, a warunki te mogą niekiedy zagrażać życiu _ - zaznacza _ New York Times _ na kilka godzin przed ceremonią otwarcia igrzysk.

Czytaj więcej w Money.pl
Soczi w liczbach. To rekordowe igrzyska Na te zawody pojedzie rekordowa liczba zawodników z Polski. Na co liczą?
Igrzyska w Soczi. Ciężarówki z nartami utknęły w Rumunii Norwescy serwismeni od biegów narciarskich i biathlonu znajdują się od wczoraj w Soczi, lecz nie mają zajęcia.
Szykując olimpiadę ukradli 50 miliardów Według autorów raportu - prawie połowa tej kwoty trafiła na prywatne konta biznesmenów, urzędników i polityków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)