Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

HP zapłaci 108 mln dolarów w związku z korupcją

0
Podziel się:

Koncern, oskarżany o stosowanie niedozwolonych praktyk w Polsce, Rosji i Meksyku, zawarł porozumienie z amerykańską komisją papierów wartościowych i giełd.

HP zapłaci 108 mln dolarów w związku z korupcją
(www.kprm.gov.pl)

Koncern Hewlett-Packard, oskarżany jest o stosowanie praktyk korupcyjnych m.in. w Polsce. Ugodę, zawarł w tej sprawie z amerykańską komisją papierów wartościowych i giełd (SEC) oraz resortem sprawiedliwości USA. Wcześniej minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że koncerny muszą mieć świadomość, iż jeśli będą próbować w Polsce praktyk korupcyjnych, poniosą za to konsekwencje finansowe, wizerunkowe i prawne.

SEC poinformowała dziś, że chodzi o trzy przypadki przekupywania funkcjonariuszy państwowych w Rosji, Polsce i Meksyku w celu uzyskania kontraktów. Przedstawicielka SEC Kara Brockmeyer podkreśliła, że w koncernie _ brakowało kontroli wewnętrznej _.

Z kolei przedstawiciel kierownictwa HP John Schultz cytowany w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej koncernu, powiedział, że praktyk, objętych obecnie ugodą, dopuszczała się _ niewielka grupa ludzi _ i że nie pracują już oni w tej firmie. Podkreślił, że w śledztwie HP w pełni współpracował z resortem sprawiedliwości i SEC; zapewnił, że HP _ nadal, bez przerw, będzie dostarczał klientom na całym świecie produkty i usługi najwyższej jakości _.

Wcześniej w środę polski minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, odnosząc się do zapowiedzi koncernu Hewlett-Packard, że przyzna się on do stosowania w Polsce praktyk korupcyjnych (chodzi o tzw. infoaferę m.in. w byłym MSWiA i Komendy Głównej Policji), że koncerny muszą mieć świadomość, iż jeśli będą próbować w Polsce praktyk korupcyjnych, poniosą za to konsekwencje finansowe, wizerunkowe i prawne.

Od 2011 r. CBA prowadzi czynności śledcze w postępowaniu Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie ws. nieprawidłowości w przetargach z lat 2007-2010 na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów i Usług Informatycznych b. MSWiA i Komendy Głównej Policji. W październiku 2011 r. zatrzymano b. dyrektora CPI Andrzeja M., jego żonę oraz szefa jednej z firm Janusza J., podejrzanego o wręczenie łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji. W toku postępowania zebrano też dowody przestępstw związanych z zamówieniami także w innych instytucjach, w tym MSZ i GUS.

_ Śledztwo dotyczące korupcji w teleinformatyce jest skomplikowane, wielowątkowe. Już 41 osób usłyszało 69 zarzutów. Wśród tych osób są urzędnicy, b. policjanci i przedstawiciele firm teleinformatycznych. Najważniejsze jest to, że to śledztwo przez cały czas idzie do przodu i jeszcze nie postawiliśmy kropki nad i _ - powiedział PAP rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Jak dodał jeśli z oświadczeniem HP wiązałaby się współpraca przy wyjaśnianiu sprawy, byłby to duży przełom.

Pod koniec 2013 r. prokurator generalny Andrzej Seremet mówił, że sprawę bada dziesięcioosobowy zespół, w którego skład wchodzi trzech prokuratorów i siedmiu oficerów CBA. Zespół ten zamierzał sprawdzić 127 kontraktów. Funkcjonariusze CBA byli w USA, aby zabezpieczyć z tamtejszych serwerów maile między koncernami informatycznymi a polskimi urzędnikami.

Czytaj więcej w Money.pl
Hewlett - Packard przyzna się do korupcji Urzędnicy to tylko jedna strona, po drugiej mamy wielkie koncerny - mówi szef MSW.
Bieńkowska zapewnia: nie stracimy pieniędzy Chodzi o kilkaset milionów euro, które możemy stracić, jeśli sąd do końca 2015 r. nie orzeknie w sprawie infoafery.
"Polska ma chronić CBA przed politykami" Komisja Europejska uważa, że Polska powinna mieć bardziej spójną strategię walki z korupcją, a także powinna chronić CBA przed ewentualnym upolitycznieniem.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)