Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hongkong. Lokalne władze apelują o wsparcie dla reform

0
Podziel się:

Mamy nadzieję, że wszystkie warstwy społeczeństwa będą pokojowo współpracować z rządem, zgodnie z prawem i w sposób pragmatyczny.

Hongkong. Lokalne władze apelują o wsparcie dla reform
(PAP/EPA)

Szef administracji Hongkongu Leung Chun-ying zaapelował do prodemokratycznych demonstrantów o wsparcie reform przeprowadzanych przez władze centralne Chin. W mieście podjęto specjalne środki ostrożności w związku z 65. rocznicą powstania ChRL.

Z okazji święta państwowego Leung uczestniczył w ceremonii uroczystego wciągnięcia na maszt chińskiej flagi. W swoim przemówieniu szef administracji podkreślił konieczność ścisłej współpracy z władzami w Pekinie na rzecz rozwoju Hongkongu, byłej kolonii brytyjskiej.

_ - Mamy nadzieję, że wszystkie warstwy społeczeństwa będą pokojowo współpracować z rządem, zgodnie z prawem i w sposób pragmatyczny, aby móc zrobić ten duży krok w kierunku rozwoju konstytucyjnego _ - powiedział Leung.

Na miejsce uroczystości, transmitowanej na całe Chiny, wpuszczono tylko osoby mające na sobie czerwone czapki i koszulki. Zgromadzeni wymachiwali chińskimi flagami. Zgromadzono też duże siły policyjne, aby zapobiec ewentualnym protestom antyrządowym.

W pobliżu miejsca obchodów święta państwowego ChRL zebrała się grupa prodemokratycznych demonstrantów, która ostentacyjnie odwróciła się plecami do powiewającej na maszcie flagi chińskiej.

Prodemokratyczne demonstracje, głównie studentów i wykładowców akademickich, rozpoczęły się w Hongkongu pod koniec września. We wtorek organizator demonstracji ruch Occupy Central wyznaczył lokalnym władzom ultimatum na ustosunkowanie się do żądań w sprawie reform i na usunięcie ze stanowiska Leunga; dziś mija termin.

Hongkongowi, który w 1997 roku został zwrócony Chinom przez Wielką Brytanię, obiecano szeroki zakres autonomii, w tym politycznej, w ramach ukutej przez byłego przywódcę ChRL Deng Xiaopinga zasady _ jeden kraj, dwa systemy _. Tymczasem hongkońscy zwolennicy demokracji ostrzegają, że Pekin stara się stopniowo zacieśniać kontrolę polityczną nad regionem.

Jednym z tego przejawów ma być - ich zdaniem - sposób wybierania szefa lokalnej administracji w 2017 roku. Po raz pierwszy w historii mieszkańcy Hongkongu będą mogli wyłonić szefa administracji w wyborach powszechnych. Prodemokratyczni działacze wskazują jednak, że wybór będzie zawężony do dwóch-trzech kandydatów zatwierdzonych uprzednio przez lojalny wobec władz w Pekinie komitet nominacyjny.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamieszki i ranni w Hongkongu Mieszkańcy protestują przeciw ograniczaniu swobód obywatelskich w zbliżających się wyborach.
Policja użyła gazu łzawiącego przeciw tłumowi Protestujący domagają się podjęcia publicznych konsultacji na temat demokratycznych reform.
19 zatrzymanych podczas starć w Hongkongu Policja w Hongkongu poinformowała we wtorek o zatrzymaniu 19 osób podczas starć z prodemokratycznymi działaczami, których powodem było ogłoszenie przez władze centralne Chin restrykcyjnych zasad wyborów szefa lokalnej administracji w 2017 roku.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)