Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hongkong: Gwałtowne starcia policji z demonstrantami

0
Podziel się:

Podczas zajść w biznesowej dzielnicy Mong Kok policja użyła gazu pieprzowego i pałek. Około 170 osób zostało rannych.

Hongkong: Gwałtowne starcia policji z demonstrantami
(PAP/EPA)

Do nowych starć doszło dziś w Hongkongu między policją a prodemokratycznymi demonstrantami okupującymi handlową część półwyspu; 116 osób, w tym liderzy protestujących studentów, zostało aresztowanych. Wg lokalnych mediów ok. 170 osób zostało rannych.

W nocy podczas zajść w biznesowej dzielnicy Mong Kok na półwyspie Koulun policja użyła gazu pieprzowego i pałek.

Jak pisze agencja Kyodo, aresztowano 116 osób, w tym liderów protestujących studentów Joshuę Wonga i Lestera Shuma. Wong został już zatrzymany po raz drugi podczas protestów, do jakich dochodziło w ostatnim czasie w Hongkongu.

Demonstracje studentów, żądających pełnej demokracji i reform politycznych oceniane są jako najpoważniejsze, odkąd w 1997 r. ta była brytyjska kolonia wróciła do Chin.

Studenci domagają się m.in. nieingerowania władz centralnych Chin w zaplanowane za trzy lata pierwsze w historii wybory powszechne w regionie, a także dymisji szefa lokalnej chińskiej administracji.

Gdy 17 lat temu była brytyjska kolonia wracała pod rządy Pekinu w ramach zasady _ jeden kraj, dwa systemy _, obiecano jej szeroki zakres autonomii, w tym politycznej. Jednak pod koniec sierpnia rząd Chin poinformował, że w wyborach szefa lokalnej administracji w 2017 roku mieszkańcy będą mogli wybierać jedynie spośród dwóch lub trzech kandydatów, zatwierdzonych wcześniej przez lojalny wobec władz centralnych 1200-osobowy komitet nominacyjny.

Protestujący uważają takie rozwiązanie za _ fałszywą _ demokrację w chińskim stylu i zapowiedzieli, że nie opuszczą ulic, dopóki Pekin nie zezwoli na otwarty proces nominowania kandydatów.

Szef administracji Hongkongu Leung Chun-ying zapowiedział w październiku, że dyskusje o potencjalnych ustępstwach mogłyby rozpocząć się jeszcze w tym roku, kiedy władze miasta rozpoczną nową rundę konsultacji w sprawie metod wyborczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Bójki w Hongkongu. Usuwają obozowisko Policja ponownie stara się usunąć obozowisko demonstrantów w jednej z centralnych dzielnic miasta. Kilka osób zostało aresztowanych.
Chiny zwiększają swoje wpływy w regionie Podjęły one ostatnio szereg inicjatyw mających zwiększyć ich wpływy w zdominowanych przez USA globalnych instytucjach finansowych i odzwierciedlić ich status jako drugiej największej gospodarki świata.
Władze Hongkongu miękną? Jest miejsce na... Dyskusje o potencjalnych ustępstwach mogłyby rozpocząć się jeszcze w tym roku, kiedy władze miasta rozpoczną nowa rundę konsultacji w sprawie metod wyborczych - powiedział szef administracji Hongkongu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)