Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Homoseksualizm w Indiach. Wycofają archaiczne prawo?

0
Podziel się:

Rząd ocenia, że przepisy naruszają zasadę równości między obywatelami.

Homoseksualizm w Indiach. Wycofają archaiczne prawo?
(mckaysavage/CC/Flickr)

Indyjski rząd poinformował, że zwrócił się do Sądu Najwyższego, aby doprowadzić do anulowania prawa uznającego stosunek homoseksualny za czyn przestępczy. Sąd najwyższej instancji w ubiegłym tygodniu utrzymał w mocy pochodzące z czasów kolonialnych prawo.

Rząd domaga się od Sądu Najwyższego zrewidowania decyzji i uznania prawa pochodzącego z 1860 roku za niekonstytucyjne, oceniając, że narusza ono _ zasadę równości _ między obywatelami.

W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie sądu w Delhi z 2009 roku, który uznał, że stosunki seksualne pomiędzy dwiema dorosłymi osobami tej samej płci, odbywające się za zgodą obu stron, nie stanowią przestępstwa. Stołeczny sąd orzekł, że artykuł 377 kodeksu karnego z XIX wieku stanowi _ naruszenie podstawowych praw _ wynikających z konstytucji.

Z kolei Sąd Najwyższy uznał, że prawo jest zgodne z ustawą zasadniczą, a decyzja o jego zmianie należy do parlamentu.

Decyzję tę skrytykowała Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay, według której łamie ona prawo międzynarodowe.

Obecnie w indyjskim prawodawstwie stosunki homoseksualne są kwalifikowane jako czyny _ niezgodne z naturą _ i zagrożone karą 10 lat więzienia.

Prawo to jest wprawdzie rzadko stosowane w Indiach, ale stowarzyszenia broniąca praw homoseksualistów skarżą się na przypadki poniżania i zastraszania osób homoseksualnych, również przez policjantów.

Czytaj więcej w Money.pl
Indie oburzone wydarzeniami w USA Indyjska wicekonsul w USA została zatrzymana i zakuta w kajdanki, kiedy odwiozła córkę do szkoły. Do czasu zwolnienia za kaucją miała siedzieć w celi z narkomanami.
Sędziowie uznali gejów za przestępców Sąd Najwyższy Indii utrzymał w mocy pochodzące z czasów kolonialnych prawo.
Dzieci wykorzystywane jak niewolnicy Wśród szybko rozwijającej się indyjskiej klasy średniej rośnie zapotrzebowanie na służących.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)