Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Holandia: Sąd uznał pomocnika Świętego Mikołaja za negatywny stereotyp

0
Podziel się:

Czarny Piotruś , który w Holandii jest pomocnikiem Świętego Mikołaja, promuje negatywne stereotypy dotyczące czarnoskórych osób - uznał sąd w
Amsterdamie.

Holandia: Sąd uznał pomocnika Świętego Mikołaja za negatywny stereotyp
(Money.pl/Agnieszka <br>Gotowała)
bESqjAOJ

Czarny Piotruś (Zwarte Piet), który w Holandii jest pomocnikiem Świętego Mikołaja, promuje negatywne stereotypy dotyczące czarnoskórych osób - uznał sąd w Amsterdamie.

Sędziowie orzekli, że wielu mieszkańców Amsterdamu czuje się dyskryminowanych z powodu Zwarte Pieta.

W związku z tym burmistrz tego miasta powinien w ciągu sześciu tygodni ponownie rozważyć zgodę na organizację 75. parady Świętego Mikołaja w listopadzie. Prawnik strony wnoszącej skargę powiedział holenderskiej agencji prasowej ANP, że wyrok jest początkiem _ głębokiej przemiany społecznej _.

bESqjAOL

Zwarte Piet, głupiutki służący, ma skórę pomalowaną na czarno i pełne usta. Nosi średniowieczne stroje i peruki afro.

Debata na temat rasistowskiego charakteru Zwarte Pieta powraca w Holandii każdego roku. Przeciwnicy widzą w nim rasistowską karykaturę, jednak większość Holendrów uważa go za nieszkodliwą postać z bajek.

W zeszłym roku dyskusja przyciągnęła uwagę urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, który rozpoczął śledztwo w tej sprawie.

Zgodnie z tradycją każdego roku w trzecią środę listopada holenderski Święty Mikołaj przybywa łodzią parową wypakowaną po brzegi prezentami. Razem z ok. 40 towarzyszami przemierza kanały Amsterdamu. W imprezie biorą udział tysiące dzieci.

bESqjAPm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)