Notowania

dyplomata
23.04.2013 15:46

Holandia: Dyplomata skazany za szpiegostwo na rzecz Rosji

Były urzędnik holenderskiego MSZ Raymond Poeteray został skazany przez sąd w Hadze na 12 lat pozbawienia wolności za dostarczanie rosyjskim agentom tajnych dokumentów NATO i Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Willeecole/Dreamstime)

Były urzędnik holenderskiego MSZ Raymond Poeteray został skazany przez sąd w Hadze na 12 lat pozbawienia wolności za dostarczanie rosyjskim agentom tajnych dokumentów NATO i Unii Europejskiej.

Sprawę tę uznaje się za jedną z najpoważniejszych afer szpiegowskich w Holandii na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

- _ Sąd uznał za udowodnione, że oskarżony przekazywał Federacji Rosyjskiej tajne dokumenty na zlecenie rosyjskiego wywiadu zagranicznego _ - głosi odczytane przez sędziego przewodniczącego pisemne uzasadnienie wyroku. Dodaje, że Poeteray dostarczał Rosjanom wiadomości na temat wojny domowej w Libii, misji UE w Gruzji oraz holenderskiego udziału w misjach pokojowych w Kosowie i Afganistanie, powodując _ istotne _ szkody.

_ - Ponadto nie wzbraniał się przed udzielaniem poufnych i bardzo prywatnych informacji na temat swych siedmiu kolegów _, czyniąc z nich potencjalne ofiary szantażu - zaznaczył sąd.

61-letni obecnie Poeteray rozpoczął karierę dyplomatyczną w 1978 roku, pracując najpierw w placówkach w Hongkongu i Indonezji, a następnie w centrali MSZ. Aresztowano go w marcu 2012 roku w następstwie prowadzonego w Niemczech śledztwa wobec zatrzymanej w październiku 2011 roku pary, przedstawiającej się jako Andreas i Heidrun Anschlag - co uważa się za tożsamość fikcyjną. Parze tej zarzuca się, że dostarczała rosyjskiemu wywiadowi zebrane przez Poeteraya materiały.

Według sądu dyplomata _ działał wyłącznie z chęci zysku, by spłacić swe długi i pozwolić sobie na określony styl życia _. Jak ustalono, od stycznia 2009 roku do sierpnia 2011 roku mocodawcy wypłacili mu w gotówce co najmniej 72 tys. euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska glównym winowajcą w aferze z koniną? Masowe badania przeprowadzone przez Komisję Europejską pokazały, że zjawisko to występuje praktycznie we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Carnajew usłyszał zarzuty w szpitalu Stan zdrowia Dżochara Carnajewa nie pozwolił na przewiezienie go do sądu. Sędzie udał się więc do szpitala, gdzie przedstawiono mu zarzuty.
Co dziesiąty wyborca chce sprzedać głos W wyborach prezydenckich i przeprowadzonych jednocześnie z nimi samorządowych w październiku 2011 roku 9,5 procent obywateli przyznało się, że sprzedało głos.
Tagi: dyplomata, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz