Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpania żegna "najlepszego szefa rządu, jakiego znał kraj"

0
Podziel się:

Był on jednym z twórców transformacji demokratycznej kraju po okresie dyktatorskich rządów gen. Francisco Franco.

Od lewej: król Juan Carlos, księżna Elena królowa Sofia
Od lewej: król Juan Carlos, księżna Elena królowa Sofia (PAP/EPA)

Król Juan Carlos, politycy i zwykli obywatele Hiszpanii oddali hołd zmarłemu w niedzielę byłemu premierowi Adolfo Suarezowi. Był on jednym z twórców transformacji demokratycznej kraju po okresie dyktatorskich rządów gen. Francisco Franco.

Suarez zmarł w niedzielę w wieku 81 lat. Był premierem w latach 1976-81, po śmierci Franco w 1975 roku. Aby uczcić jego pamięć, deputowani zgromadzili się w poniedziałek w parlamencie. Premier Mariano Rajoy i szefowie poprzednich gabinetów stali przed budynkiem, gdy przy wtórze werbli żołnierze wnieśli trumnę z ciałem Suareza, owiniętą złoto-czerwoną hiszpańską flagą. Król Juan Carlos złożył przy trumnie najwyższe hiszpańskie odznaczenie cywilne - Order Karola III.

Od wczesnego ranka ludzie ustawiali się w kolejce przed parlamentem, by oddać hołd byłemu premierowi. Trumna została wystawiona na widok publiczny na 24 godziny. Relacjonując nastrój zgromadzonych, agencja AFP zauważa: _ Wszyscy powtarzają jedno zdanie: był to najlepszy szef rządu, jakiego znała Hiszpania _.

Suarez w 1975 roku jako szef frankistowskiej partii Movimento wszedł w skład pierwszego rządu powołanego po śmierci Franco przez króla Juana Carlosa z frankistowskim politykiem Carlosem Ariasem Navarro jako premierem. Już w lipcu 1976 r. król zdymisjonował Ariasa i mianował na jego miejsce Suareza jako zwolennika dialogu z demokratyczną opozycją i reformy państwa.

W trakcie swego dwuletniego mandatu szefa rządu Suarez ogłosił amnestię i legalizację wszystkich partii politycznych oraz związków zawodowych. Przed wyborami w 1977 roku był inicjatorem utworzenia koalicji o nazwie Unia Demokratycznego Centrum (UCD), w której skład weszły grupy polityczne opowiadające się za _ spokojnym i uporządkowanym _ przekształcaniem Hiszpanii w kraj demokratyczny. UCD wygrała wybory ponownie w 1979 roku i Suarez został wtedy pierwszym po wojnie domowej w Hiszpanii z lat 30. premierem konstytucyjnego rządu. Hiszpania obchodzi po jego śmierci trzydniową żałobę.

Czytaj więcej w Money.pl
Córka króla nie zdefraudowała milionów euro? Prokuratura sprzeciwiła się oskarżeniu księżniczki Cristiny - poinformował sąd w Palma de Mallorca.
Wojsko USA rozszerza działania w Hiszpanii Hiszpania zgodziła się na prośbę USA, aby w bazach tych stacjonowała odtąd znacznie większa liczba żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej i dwukrotnie większa liczba samolotów wojskowych USA.
Włosi oburzeni hiszpańskimi restauracjami Mieszkańcom Italii nie podoba się nazwa sieci restauracji _ La Mafia _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)