Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hiszpania
10.06.2011 13:35

Hiszpania: Zderzenie awionetek przez pogodę?

Oficjalnych informacji brak, ale media podają możliwe przyczyny katastrofy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ASTURIAS FIRE BRIGADE)

Choć śledztwo w sprawie rozbicia dwóch awionetek z Polakami na pokładzie koło Castrillon (Asturia) decyzją sądu w Aviles zostało objęte tajemnicą, do mediów przeciekają informacje, z których wynika, że przyczyną katastrofy była zła pogoda.

Awionetka, którą leciał wybitny architekt Stefan Kuryłowicz ze współpracownikiem Jackiem Syropolskim rozbiła się w górach Bayas, a druga spadła na pusty budynek na placu postojowym samolotów, w pobliżu wieży kontrolnej. Leciał nią Janusz Marek Zieniewicz i Jacek Olesiński. Wszyscy czterej zginęli.

Według rzecznika ambasady RP w Madrycie rodziny zmarłych w Polsce oczekują na decyzję sądu w sprawie terminu przetransportowania zwłok do kraju. - _ Obecność rodzin nie jest konieczna; jeszcze nie ma decyzji, czy przyjadą do Asturii po ciała zmarłych _ - powiedział.

Nie wiadomo także, czy z Polski przyjedzie po ciała przedstawiciel rządu. W Asturii przebywa konsul RP, który jest w stałym kontakcie z władzami hiszpańskimi.

Według lokalnych dzienników Asturii, _ El Comercio _, _ La Nueva Espana _ i _ La Voz de Asturias _, ze wstępnego raportu rządowej komisji śledczej, który zostanie podany do wiadomości publicznej za dwa tygodnie, wynika, że to bardzo złe warunki pogodowe - gęsta mgła i ulewny deszcz na lotnisku w Castrillon - były przyczyną wypadku awionetek.

Członkowie komisji, trzech śledczych i dwóch mechaników, zdążyli przedstawić takie wnioski przed wypadkiem drogowym, który mieli we wtorek. Przedtem przeprowadzili rozmowy z kontrolerami wieży w Castrillon oraz z pasażerami trzeciej awionetki, która bezpiecznie wylądowała w Santander, Polakiem Januszem A.W. oraz Niemcem Oscarem D. Dokonali także dokładnych oględzin miejsc katastrofy.

- _ Mieli jeszcze rozmawiać z lokalną Gwardią Cywilną, ale oględziny w terenie już zakończyli _ - powiedział przedstawiciel rządu Antonio Trevin. - _ Na lotnisku koło Castrillon nadal poszukuje się fragmentów maszyny i innych dowodów _ - dodał.

Dowody i wstępne wnioski komisji śledczej zostały przekazane Ministerstwu Przemysłu w Madrycie, któremu podlega komisja. Badania będą kontynuowane w Madrycie - poinformował _ La Voz de Asturias _.

Sąd w Aviles (Asturia) pracuje obecnie nad wyjaśnieniem przyczyn decyzji pilotów dwóch awionetek, którzy postanowili lądować na lotnisku w Castrillon, choć wiedzieli o niekorzystnych warunkach pogodowych i pomimo zdecydowanego polecenia wieży kontrolnej, aby tam nie lądować i zawrócić do Santander.

Śledztwo wyjaśniające okoliczności wypadku może potrwać kilka miesięcy, ale wstępny raport zostanie przedstawiony w ciągu 15 dni - zapewnił przedstawiciel rządu w Asturii.

O tym, że śledztwo może potrwać wiele tygodni, nawet 3 miesiące, poinformowała ambasada RP w Madrycie. Według _ La Voz de Asturias _, przedstawiciel rządu hiszpańskiego w tym regionie zaprzeczył jednak takiemu terminowi. _ W ciągu 15 dni zostanie ogłoszony raport wstępny _ - powiedział.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t115400.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/qantas;zatrzymany;na;40;godzin;przez;szczury,199,0,843207.html) Qantas zatrzymany na 40 godzin. Przez szczury Pięć małych szczurów znaleziono na pokładzie samolotu pasażerskiego linii Qantas, tuż przed wejściem pasażerów na pokład i odlotem maszyny z Sydney do Brisbane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t140508.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iran;blokowal;przelot;samolotu;merkel,3,0,841731.html) Iran blokował przelot samolotu Merkel Iran przez dwie godziny odmawiał prawa przelotu nad swoim terytorium samolotowi rządowemu, którym w nocy niemiecka kanclerz leciała do Indii.
Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz