Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpania ograniczy walkę o prawa człowieka

0
Podziel się:

Hiszpański Kongres Deputowanych uchwalił wczoraj rządowy projekt
ustawy, przewidującej znaczne ograniczenie możliwości ścigania przez wymiar sprawiedliwości.
Hiszpanii naruszeń praw człowieka na całym świecie.

Hiszpania ograniczy walkę o prawa człowieka
(imago stock&people/EAST NEWS)

Hiszpański Kongres Deputowanych uchwalił wczoraj rządowy projekt ustawy, przewidującej znaczne ograniczenie możliwości ścigania przez wymiar sprawiedliwości Hiszpanii naruszeń praw człowieka na całym świecie.

Konserwatywny rząd premiera Mariano Rajoya liczy na to, że ustawa wejdzie w życie już za około dwa miesiące. Na jej mocy śledztwa dotyczące łamania praw człowieka za granicą będą dopuszczalne tylko wtedy, gdy sprawcy i ofiary są Hiszpanami lub zamieszkałymi w Hiszpanii cudzoziemcami.

W trakcie poprzedzającej głosowanie parlamentarnej debaty lewicowa opozycja zarzuciła rządowi, iż ugiął się pod "naciskiem potężnych państw". Chodzi tu przede wszystkim o Chiny, które w październiku złożyły ostry protest w związku z wszczęciem przed hiszpańskim Trybunałem Narodowym postępowania przeciwko ich władzom.

W ramach tego postępowania sędzia Trybunału Narodowego wydał w poniedziałek nakazy aresztowania byłego prezydenta Chin Jiang Zemina, byłego premiera Li Penga i trzech innych byłych członków chińskiego kierownictwa państwowego pod zarzutem odpowiedzialności za akty ludobójstwa w Tybecie.

Najbardziej głośnym przypadkiem urzeczywistniania przez Hiszpanię zasady tak zwanej uniwersalnej jurysdykcji wobec naruszeń praw człowieka było aresztowanie w 1998 roku w Londynie byłego wojskowego dyktatora Chile Augusto Pinocheta na wniosek hiszpańskiego sędziego Baltasara Garzona. W 2009 roku rządzący wówczas socjaliści ograniczyli tę jurysdykcję do przypadków mających "stosowne odniesienie do Hiszpanii".

Postępowanie wobec władz Chin w związku z ludobójstwem w Tybecie w latach 80. i 90. wszczęto dlatego, że chiński wymiar sprawiedliwości i Międzynarodowy Trybunał Karny wstrzymały swe dochodzenia w tej sprawie, a jeden z poszkodowanych, mnich Thubten Wangchen ma obywatelstwo Hiszpanii.

Hiszpański wymiar sprawiedliwości prowadzi obecnie szereg podobnych postępowań, dotyczących łamania praw człowieka między innymi w Iraku, Gwatemali, Salwadorze, Ruandzie i Strefie Gazy.

Czytaj więcej w Money.pl
Hiszpański sędzia żąda zatrzymania byłego prezydenta i premiera Chin Skargę przeciw byłym przywódcom Chin wniosły do hiszpańskiego sądu organizacje broniące praw człowieka.
Aborcja w Hiszpanii będzie nielegalna? Według niektórych konserwatywny rząd Hiszpanii zmierza do przywrócenia stanu prawnego z czasów frankistowskiej dyktatury (1939-1975) całkowicie zakazującej przerywania ciąży.
Królewska córka przesłuchana. Precedens 48-letnia Cristina zeznawała w związku z postawionymi jej zarzutami prania pieniędzy i oszustw podatkowych.
Młodzi Hiszpanie wracają do mamy i taty Prawie 80 procent 30-latków wciąż mieszka z rodzicami. Bezrobocie w tej grupie wiekowej sięga 58 procent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)