Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpania: Jest ryzyko ataku terrorystycznego

0
Podziel się:

Jest jasne, że Hiszpania stanowi jeden z celów strategicznych globalnego dżihadu - oświadczył minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Jorge Fernandez Diaz.

Hiszpania: Jest ryzyko ataku terrorystycznego
(RichieC/CC/Flickr)

Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Jorge Fernandez Diaz ostrzegł, że 10 lat po serii zamachów terrorystycznych, do których doszło 11 marca 2004 roku w podmiejskich pociągach w Madrycie, istnieje ryzyko kolejnego krwawego wystąpienia islamistów.

Krajowe Centrum Koordynacji Antyterrorystycznej _ uważa, że nastąpił wzrost zagrożenia zamachem islamistycznym w Hiszpanii _ - powiedział minister w radiu Ondra Cero.

_ - Jest jasne, że Hiszpania stanowi jeden z celów strategicznych globalnego dżihadu. Oczywiście nie jesteśmy sami, lecz z pewnością jesteśmy na linii ognia. Nazwa naszego kraju pada w wielu deklaracjach Al-Kaidy i jej lokalnych filii, takich Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQMI), czy inne filie, których bojownicy walczą w Syrii z reżimem _ Baszara el-Asada - dodał Fernandez Diaz.

11 marca 2004 roku dziesięć bomb eksplodowało w czterech podmiejskich pociągach w Madrycie i na jego przedmieściach. Zginęło 191 osób, w tym czworo Polaków, a 1900 osób zostało rannych. Był to najkrwawszy zamach na ziemi hiszpańskiej.

Tuż po zamachu ówczesny centroprawicowy rząd stwierdził, że za masakrą stoją separatyści z baskijskiej organizacji ETA, nie zaś terroryści islamscy. Opozycja oskarżyła rząd o umyślne wprowadzanie w błąd opinii publicznej, by ukryć, że zamachy są odwetem za wysłanie wojsk hiszpańskich do Iraku. W rezultacie tych oskarżeń konserwatyści ponieśli porażkę wyborczą, a władzę przejął socjalistyczny rząd Jose Luisa Rodrigueza Zapatero, który szybko wycofał wojska z Iraku i zmienił politykę kraju z proamerykańskiej" na bardziej proeuropejską.

_ - Był moment, że cały świat myślał, że zamachów dokonała baskijska organizacja ETA, gdyż to był terroryzm od którego cierpieliśmy w Hiszpanii od bardzo dawna. Terroryzm dżihadu był od nas odległy, ale okazało się, że nie mamy racji _ - przypomniał szef hiszpańskiego resortu spraw wewnętrznych. Rok później do zamachów przyznała się Al-Kaida.

Diaz poinformował, że od 2004 roku w Hiszpanii zatrzymano 472 dżihadystów; tylko w tym roku 105. Liczba funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa zajmujących się walką z terroryzmem w ciągu 10 lat zwiększyła się pięciokrotnie; obecnie jest to 1800 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Planują ataki terrorystyczne w Chinach Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, tajwańskiej agencji wywiadowczej, poinformował, że otrzymał informację na temat możliwego ataku terrorystycznego w Pekinie.
Madryt na czerwono. Tak protestują artyści W tłumie demonstrantów rzucały się w oczy czerwone koszulki i chusty.
Wojsko USA rozszerza działania w Hiszpanii Hiszpania zgodziła się na prośbę USA, aby w bazach tych stacjonowała odtąd znacznie większa liczba żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej i dwukrotnie większa liczba samolotów wojskowych USA.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)