Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpania: pomniki, ulice i place skazanych za korupcję

0
Podziel się:

Niektórzy z burmistrzów i polityków odsiadują kary w więzieniu, innych postawiono w stan oskarżenia.

Hiszpania: pomniki, ulice i place skazanych za korupcję
(Money.pl/ Maciej Miskiewicz)

W Hiszpanii wiele pomników, ulic, placów i ośrodków sportowych nosi imiona burmistrzów, oskarżonych o korupcję. Niektórzy z nich odsiadują już kary w więzieniu, innych postawiono w stan oskarżenia. Opozycyjne partie polityczne domagają się zmiany tych nazw.

_ - Odważną się urodziłaś, prawą się wychowałaś, walcząc o Alicante wyróżniłaś się wśród wszystkich _ - taki napis wyryto na płaskorzeźbie przedstawiającej Sonię Castedo, burmistrz tego nadmorskiego kurortu. Policja zarzuca jej 5 przestępstw, m.in. korupcję.

Rządzący położonym opodal Castellonem Carlos Fabra od 1 grudnia jest w więzieniu, jednak na tamtejszym lotnisku wciąż stoi jego pomnik. Monument ma 24 metry wysokości i kosztował 300 tysięcy euro.

Na 9 lat został odsunięty od pełnienia funkcji publicznych Jose Luis Baltar z Ourence na zachodzie Hiszpanii. Mimo to miasto wciąż zdobią jego popiersia, jego imię noszą ulice i place, a nawet ośrodek sportowy i most.

Zdaniem organizacji społecznych i partii politycznych, podobnych przykładów jest w Hiszpanii ponad 20. W kraju toczy się prawie 2 tysiące dochodzeń i procesów sądowych o korupcję. W większości z nich podejrzanymi są lokalni politycy i przedstawiciele administracji.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Hiszpania chce walczyć z korupcją Wobec nasilenia zjawisk korupcyjnych w kraju hiszpański rząd postanowił znacznie skrócić dopuszczalny czas trwania dochodzeń i procesów sądowych w tych sprawach.
Co czeka Hiszpanów w 2015 roku? Hiszpania zaczyna rok od podwyżek i wejścia w życie nowych praw.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)