Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja w hiszpanii
16.11.2014 07:00

Hiszpania: 36-letni Pablo Iglesias przywódcą lewicowego Podemos

W głosowaniu, zorganizowanym przez tę nową partię, wzięło udział ponad 107 000 osób spośród ćwierć milionowej rzeszy zarejestrowanych członków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

36-letni lewicowy politolog i eurodeputowany, lider nowego ruchu Podemos, Pablo Iglesias, został wybrany na jego sekretarza generalnego. Uzyskał w głosowaniu on line blisko 89-procentowe poparcie członków partii, którzy wzięli w nim udział, czyli 95 311 głosów.

W głosowaniu zorganizowanym przez tę nową partię, którą według ostatnich sondaży gotowych jest poprzeć w wyborach 22,5 proc. hiszpańskich wyborców - o ponad 7 proc. więcej niż w lipcu - wzięło udział ponad 107 000 osób spośród ćwierć milionowej rzeszy zarejestrowanych członków.

Podemos, wywodząca się ze spontanicznego ruchu hiszpańskich Oburzonych, plasuje się dziś w sondażach na trzecim miejscu, po rządzącej konserwatywnej Partii Ludowej, którą popiera 27,5 proc. wyborców i za tradycyjną hiszpańską lewicą - opozycyjną partią socjalistyczną (PSOE), która ma 23,9 proc. poparcia.

Nowa hiszpańska partia polityczna została zaprezentowana i zarejestrowana na początku tego roku. W pierwszych wyborach, w których uczestniczyła - głosowaniu do europarlamentu - zdobyła 5 mandatów. Jej program to skuteczna walka z korupcją oraz obrona publicznej służby zdrowia i publicznej edukacji.

Długowłosy przywódca Podemos, doktor nauk politycznych Pablo Iglesias Turrion, który od 2001 roku uczestniczył czynnie w ruchu antyglobalizacyjnym i propagował nieposłuszeństwo obywatelskie jako metodę walki politycznej, w przemówieniu po ogłoszeniu wyników wyborów partyjnych wezwał do restrukturyzacji zadłużenia południowej Europy_ . - Będą nami straszyli, ale to zła strategia. Tym, co naprawdę wywołuje strach, jest fakt, że 65 proc. Hiszpanów zagrożonych ubóstwem nie wyjdzie z niego nawet jeśli znajdą pracę _ - powiedział Iglesias.

Zapowiadając konsekwentną walkę z korupcją, którą uważa za jedną z najgorszych plag kraju, Iglesias oświadczył w sobotnim przemówieniu: _ Korupcja to rządy, które pozwalają na to, aby 20 osób miało u nas tyle samo bogactwa, co 14 milionów _. Przewodnicząca madryckiej organizacji rządzącej Partii Ludowej Esperanza Aguirre wezwała jej elektorat do _ mobilizacji _ przed wyborami samorządowymi przeciwko Podemos. Określiła ten ruch jako formację polityczną _ związaną z castryzmem _.

Zapytana, czy należałoby zakazać działalności Podemos, odparła, że jest _ przeciwna tego rodzaju zakazom, podobnie jak na przykład zakazowi posiadania marihuany _.

Czytaj więcej w Money.pl
Grzywna dla strażaka, który bronił staruszki Organizacje społeczne rozpoczęły w internecie zbiórkę pieniędzy na zapłacenie kary.
Niepodległość Katalonii. "To była porażka" _ - Byliśmy świadkami symulacji, zorganizowanej przez osoby będące zarazem sędziami procesu i jego uczestnikami _ - mówił Rajoy.
Ponad 80 proc. za niepodległością Katalonii! To symboliczne głosowanie miało być wsparciem dla długotrwałej kampanii na rzecz niepodległości bogatej Katalonii, zamieszkanej przez 7,5 mln osób.
Tagi: sytuacja w hiszpanii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz