Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

HFPC apeluje o przyjęcie w tej kadencji Sejmu ustawy o korekcie płci

0
Podziel się:

Fundacja pozytywnie oceniła założenia przygotowane w tej sprawie przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

HFPC apeluje o przyjęcie w tej kadencji Sejmu ustawy o korekcie płci
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

O podjęcie wszelkich możliwych działań, które pozwolą na uchwalenie w tej kadencji Sejmu ustawy o korekcie płci zaapelowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Fundacja pozytywnie oceniła założenia przygotowane w tej sprawie przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

_ HFPC dostrzega konieczność ustawowego uregulowania kwestii metrykalnej korekty płci. Jest to niezwykle delikatna materia, wymagająca trzeźwości i empatii, gdyż oddziałuje nie tylko na samą osobę zainteresowaną korektą, ale także na osoby z jej najbliższego otoczenia _ - napisała fundacja w opinii zamieszczonej na swoich stronach internetowych.

Stanowisko fundacji zostało przekazane do resortu sprawiedliwości w związku z opracowanym w końcu stycznia i obecnie konsultowanym projektem założeń nowelizacji prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz 12 innych ustaw np. medycznych. Planowana nowelizacja ma w sposób całościowy uregulować medyczne, administracyjne i sądowe aspekty zmiany płci.

_ Należy wyrazić zadowolenie, że po konsultacjach i spotkaniach z organizacjami pozarządowymi została uwzględniona znaczna część uwag i postulatów przedstawicieli środowiska pozarządowego _ - zaznaczyła fundacja. Dodała, że ustawa powinna być uchwalona do jesieni 2015 r., czyli jeszcze w tej kadencji parlamentu.

Ministerialne założenia proponują ustaloną kolejność działań dla osób pragnących zmienić płeć: najpierw osoba taka składa wniosek do lekarza psychiatry, który rozpozna trwałe poczucie odmienności płciowej, potem jego wniosek do specjalnej komisji lekarzy orzeczników, którzy diagnozę potwierdzą (lub nie), uzyskanie tymczasowych dokumentów ze zmienioną płcią, możliwość poddania się chirurgicznej operacji tzw. zabiegowi adaptacyjnemu i postępowanie sądowe w sprawie korekty płci metrykalnej.

W projekcie założeń podkreślono dobrowolność zabiegu adaptacyjnego. _ Warto zaznaczyć, że niektórym osobom z utrwalonym poczuciem tożsamości płciowej odmiennej od płci metrykalnej wystarczy orzeczenie sądu w przedmiocie korekty płci oraz niewielkie zabiegi: korekta kształtu nosa, ust i uszu. Co więcej, niektóre spośród tych osób nie mają możliwości poddania się chirurgicznej korekcie płci ze względu na stan zdrowia _ - głosi projekt.

Fundacja Helsińska z uznaniem oceniła przyjęcie w założeniach dobrowolności zabiegu adaptacyjnego. _ Koncepcję uniezależnienia dokonania korekty płci metrykalnej od przeprowadzenia tak istotnej ingerencji we własne ciało fundacja poczytuje za jak najbardziej trafną _ - zaznaczono w opinii.

HFPC zwróciła uwagę, że wątpliwości może natomiast budzić _ oparcie procedury korekty płci o postępowanie zarówno przed komisją lekarską, jak i przed sądem _. _ Bardziej racjonalne wydaje się wyposażenie komisji lekarskiej w kompetencję do wydawania ostatecznej decyzji administracyjnej, co z pewnością wpłynęłoby na skrócenie postępowania, odciążenie sądów oraz zmniejszenie kosztów postępowania _ - wskazała fundacja.

Ponadto m.in. niejasny w założeniach - według HFPC - jest status przewidywanego dokumentu tymczasowego dla osoby podlegającej procedurze zmiany płci. Chodzi o to, czy dokument taki byłby wydawany zamiast dotychczasowego dowodu osobistego, czy też funkcjonowałby obok tego dowodu.

Fundacja postuluje także określenie w przyszłych przepisach terminu składania przez lekarza psychiatrę wniosku do komisji lekarzy orzeczników, gdyż w innym przypadku _ może istnieć prawdopodobieństwo zwłoki i przedłużania przez lekarza prowadzącego złożenia takiego wniosku _.

Pierwsze koncepcje dostosowania prawa cywilnego i rodzinnego do sytuacji zmiany płci pojawiły się w resorcie sprawiedliwości za czasów ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego. Nad aktualną wersją założeń i projektem ustawy na ich podstawie pracuje resort sprawiedliwości we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Czytaj więcej w Money.pl
300 tysięcy Polaków ma ujawnić majątek Resort sprawiedliwości chce rozszerzenia grona osób zobowiązanych do ich składania.
Stany nakładają sankcje na Rosję. Chodzi o... Na tak zwanej liście Magnitskiego figuruje 18 rosyjskich funkcjonariuszy państwowych oskarżanych o łamanie praw człowieka.
Koniec bezkarności polityków. Idą zmiany Projekt nowelizacji zakłada zmiany w ustawach m.in.: o prokuraturze, o wykonywaniu mandatu posła i senatora, o ochronie danych osobowych.
Zapadł wyrok przeciwko Rosji. Za co? Chodzi o wymierzenie nieproporcjonalnej kary więzienia studentce socjologii aresztowanej w czasie demonstracji w Moskwie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)