Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hawaje zalegalizowały małżeństwa homoseksualne

0
Podziel się:

To już 15 stan USA, który zalegalizowały małżeństwa osób tej samej płci.

Hawaje zalegalizowały małżeństwa homoseksualne
(Brazil2/iStockphoto)

Skończył się tym samym 20-letni okres sporów polityków i prawników.

Gubernator Hawajów Neil Abercrombie podpisał tego dnia ustawę uchwaloną przez parlament stanowy zmieniającą poprzedni akt prawny z 1994 r., który definiuje małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.

Abercrombie oświadczył przed podpisaniem ustawy, że mimo zastrzeżeń przeciwników uważających, iż obraża ona ich przekonania religijne, akt ten służy _ dobru wyższej rangi _ integrując ze społeczeństwem gejów i lesbijki, którzy od wielu lat czuli się marginalizowani.

_ Teraz wszyscy ci, którzy byli niewidzialni będą widzialni dla siebie i dla świata _ - powiedział gubernator podczas uroczystości w Honolulu Convention Center, wzbudzając entuzjazm zgromadzonych. _ Na Hawajach wszyscy jesteśmy mniejszościami i wszyscy zasługujemy na to samo _ - powiedział deputowany do parlamentu stanowego Chris Lee, jeden z czołowych propagatorów ustawy.

Kontrolowany przez Demokratów parlament Hawajów uchwalił ustawę we wtorek. Tydzień wcześniej małżeństwa osób tej samej płci zalegalizował parlament stanu Illinois, ale gubernator Pat Quinn ma podpisać ustawę dopiero pod koniec listopada. Droga do legalizacji małżeństw homoseksualnych na Hawajach, stanu będącego ulubionym celem podróży poślubnych i miejscem zawierania małżeństw, była długa i trudna.

Już w 1993 r. Sąd Najwyższy Hawajów wydał orzeczenie, iż zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci ma charakter dyskryminacyjny. Jednak orzeczenie wywołało silny sprzeciw społeczny i już w 1994 r. parlament wydał zakaz zawierania takich związków. Rozpoczęły się wieloletnie spory polityków i prawników, którym położyła kres dopiero uchwalona we wtorek ustawa.

Czytaj więcej w Money.pl
Zginął w Afganistanie ratując Polaka Gwiazdę Afganistanu i Złoty Medal Wojska Polskiego przekazano we wtorek w polskim konsulacie w Nowym Jorku rodzicom sierżanta sztabowego Michaela H. Ollisa.
Google i Facebook odrzucają oskarżenia w PE Po ujawnieniu przez media informacji o inwigilacji na szeroką skalę stosowanej przez USA, Google chciał uzyskać zgodę na publikację statystyk, które zawierałyby liczbę otrzymanych przez firmę próśb o ujawnienie danych.
Coraz większy problem w amerykańskiej armii Aż o 50 procent wzrosła w przeciągu roku liczba zgłaszanych przypadków przemocy seksualnej w amerykańskim wojsku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)