Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
portugalia
06.11.2013 16:40

Handel złotem. W Portugalii rozbito gang fałszerzy

W rezultacie fałszerstw oraz unikania płacenia VAT i podatku dochodowego od osób prawnych grupa oszukała fiskusa na ponad 30 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mvcaf / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Gang działał na terenie całego kraju. Jego członkowie dokonali fałszerstw na łączną kwotę 100 mln euro.

Jak poinformował Carlos Garcia z Biura Śledczego w Państwowej Komendzie Policji w Lizbonie, w trakcie trwającej od wczoraj operacji aresztowano ośmiu członków zorganizowanej grupy przestępczej działającej w branży handlu złotem. Podejrzanych o przynależność do gangu jest kilkadziesiąt osób, w tym właściciele punktów skupu cennego kruszcu.

_ - Zatrzymani należeli do grupy, która m.in. przemycała złoto, fałszowała dokumenty, prała brudne pieniądze, unikała płacenia podatków. Grupa działała na terenie całej Portugalii od kilku lat. Przetapiała przemycane złoto i lokowała je pod postacią sztabek w bankach lub kupowała za nie nieruchomości _ - wyjaśnił Garcia.

Według policji łączne straty, na jakie gang naraził osoby prywatne, firmy oraz instytucje państwowe, sięgają kwoty 100 mln euro. Śledczy ustalili, że w rezultacie fałszerstw oraz unikania płacenia VAT i podatku dochodowego od osób prawnych grupa oszukała fiskusa na ponad 30 mln euro.

Podczas akcji zatrzymania członków gangu funkcjonariusze policji przeszukali kilkadziesiąt punktów skupu złota, a także mieszkań ich właścicieli. Poza przemycanym kruszcem śledczy natrafili na kilkadziesiąt wysokiej klasy pojazdów, do których zatrzymani nie mieli tytułu własności, a także 22 sztuki broni palnej różnego kalibru.

W operacji policyjnej prowadzonej pod kryptonimem _ Glamour _ wzięło udział 300 funkcjonariuszy oraz 90 urzędników fiskusa. Razem przeszukali oni 115 obiektów, zatrzymując siedmiu mężczyzn i kobietę, liderów grupy przestępczej. Przy jednym z aresztowanych znaleziono nielegalną broń.

_ - Inspektorzy zajęli też rachunki bankowe kluczowych członków grupy przestępczej; znajdowało się na nich łącznie ponad 15 mln euro. Przejęto także 250 tys. euro w gotówce _ - dodał Garcia.

Przedstawiciel policji wyjaśnił, że przygotowania do rozbicia grupy przemytników złota prowadziły od kilku miesięcy sekcje dochodzeniowe z Porto i Lizbony. Dodał, że wtorkowa akcja została zrealizowana pomimo trwającego od piątku strajku portugalskich inspektorów śledczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Portugalia zwiększa inwestycje w turystykę Turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi portugalskiej gospodarki. Mimo kryzysu zyski tej branży są coraz większe. Wszystko wskazuje na to, że także rok 2013 zakończy się znakomitymi wynikami.
Gangi wyzyskują imigrantów z Rumunii Policja potwierdziła przypadki niewolnictwa na plantacjach oliwek na południu Portugalii.
Rząd zaostrza sankcje za nadużycia marketów Za łamanie prawa właściciele sieci super- i hipermarketów będą mogli zapłacić grzywnę sięgająca nawet 3,5 mln euro.
Tagi: portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz