Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Handel używanymi samochodami. MSW: Każdy sprawdzi dane pojazdu

0
Podziel się:

Obecnie dane pojazdu mogą być udostępnianie jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz właścicielowi.

Handel używanymi samochodami. MSW: Każdy sprawdzi dane pojazdu
(Alex92287/CC/Flickr)
bEIXawth

Każdy przed zakupem pojazdu będzie mógł sprawdzić jego historię, między innymi daty rejestracji oraz informacje o tym, czy nie jest kradziony - przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dziś MSW skierowało nowelę do uzgodnień międzyresortowych.

Obecnie dane dotyczące pojazdu mogą być udostępnianie jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz właścicielowi lub posiadaczowi. Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu - informuje MSW.

W myśl projektu nowelizacji dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów będzie można uzyskać online; nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny do tego będzie numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Udostępniane będą jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa ma być bezpłatna.

bEIXawtj

_ Intencją przedstawionych zapisów jest stworzenie możliwości przyszłego rozwoju e-usług dla obywateli i przedsiębiorców świadczonych drogą elektroniczną, polegających na szerszym udostępnianiu danych zgromadzonych w ewidencji _ - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Podobne rozwiązania z funkcjonują m.in. w Wielkiej Brytanii i Szwecji. _ Tego rodzaju e-usługa została przetestowana i jest dostępna w wielu krajach, w tym w krajach Unii Europejskiej i przynosi znaczne korzyści społeczne, m.in. podnosi bezpieczeństwo obrotu pojazdami używanymi _ - napisano.

Czytaj więcej w Money.pl

bEIXawtK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)