Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Handel ludźmi w Polsce. Rada Europy ocenia działania polskich władz

0
Podziel się:

Sprzedawani za granicę Polacy najczęściej są nakłaniani do prostytucji, świadczenia pracy przymusowej m.in. w rolnictwie, wyłudzania zasiłków.

Handel ludźmi w Polsce. Rada Europy ocenia działania polskich władz
(East News)

Polska jest zarówno krajem, z którego pochodzą, jak i krajem, do którego trafiają ofiary handlu ludźmi - piszą eksperci Rady Europy w raporcie, który ocenia dotychczasowe działania polskich władz, służące walce z tym procederem.

Po raz pierwszy działająca pod auspicjami Rady Europy Grupa Ekspertów ds. działań przeciwko handlowi ludźmi (GRETA) opublikowała raport o wdrażaniu przez Polskę konwencji Rady z 2005 r., dotyczącej walki z tym procederem. Polska przystąpiła do Konwencji Rady Europy w sprawie działań przeciwko handlowi ludźmi 1 marca 2009 r.

Według przytoczonych w raporcie oficjalnych statystyk w 2008 r. zidentyfikowano w Polsce 315 ofiar handlu ludźmi, w 2009 r. było ich 611, zaś w 2010 r. - 323. W 76 procentach wykrytych w Polsce przypadków ofiarami handlu ludźmi byli obywatele polscy. Dane policji i straży granicznej za 2012 r. mówią o 181 domniemanych przypadkach handlu ludźmi, z czego 140 ofiar było zmuszanych do prostytucji, pracy albo żebractwa.

Według raportu z Polski ofiary handlu ludźmi najczęściej trafiają do Niemiec, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Francji i Wielkiej Brytanii. Z kolei do Polski trafiają ofiary tego procederu pochodzące głównie z Ukrainy, Bułgarii, Rumunii, Mołdawii, Białorusi, Wietnamu i Rosji.

Z danych wynika też, że około 10 proc. ofiar handlu ludźmi w Polsce to dzieci. W 2009 r. wśród ofiar było 66 dzieci, zaś w 2010 r. - 32. Zdecydowana większość ofiar handlu ludźmi, trafiających do Polski (ok. 80 proc. wykrytych przypadków) to kobiety, które zmuszane są do prostytucji. Jednak - jak sygnalizuje GRETA - wiele informacji wskazuje na to, że w Polsce przybiera na sile proceder handlu ludźmi, którego motywem jest praca przymusowa. Ofiary pochodzą najczęściej z Azerbejdżanu, Chin, Nepalu, Filipin, Wietnamu, Bangladeszu i innych krajów azjatyckich, ale wykrywalność takich przypadków jest raczej niska.

Sprzedawani za granicę Polacy najczęściej są nakłaniani do prostytucji, świadczenia pracy przymusowej m.in. w rolnictwie, wyłudzania zasiłków. Dokumenty tożsamości ofiar wykorzystywane są zaś do zakładania fałszywych kont bankowych i wyłudzania kredytów.

_ - Polskie władze podjęły wiele ważnych działań, aby zapobiegać i zwalczać handel ludźmi _ - piszą eksperci RE. Wskazują, że od 2007 r. przyjęto przepisy dotyczące pomocy społecznej, obcokrajowców i pracy, aby zapewnić przestrzeganie praw ofiar handlu ludźmi, a w 2010 r. proceder ten został uznany za przestępstwo zgodnie z definicją Konwencji. GRETA apeluje w swym raporcie o włączenie do tych przepisów wyraźnego zakazu niewolnictwa.

Polska została pochwalona m.in. za przyjęcie krajowego planu działań przeciwko handlowi ludźmi na lata 2011-2012, który - jak ocenia GRETA - jest wyczerpujący i odnosi się do wszystkich aspektów walki z tym procederem. Pozytywnie oceniono również ustanowienie wyspecjalizowanych w tym zakresie struktur w ramach policji, straży granicznej i biurze prokuratora generalnego, a także włączenie organizacji pozarządowych w proces planowania i wdrażania działań przeciwko handlowi ludźmi, w tym w działania edukacyjne.

GRETA wzywa też polskie władze do podjęcia kolejnych działań, aby zapewnić ofiarom tego procederu należytą pomoc i ochronę, gwarantowaną Konwencją. _ - W szczególności polskie władze powinny przyjąć krajowe procedury służące identyfikacji i pomocy ofiarom handlu ludźmi wśród dzieci i zwracać większą uwagę na wykrywanie ofiar wśród osób zatrzymanych jako nielegalni imigranci _ - piszą eksperci.

Oceniają też, że mężczyźni, którzy padli ofiarą handlu ludźmi w Polsce, powinni mieć zapewnione _ odpowiednie zakwaterowanie _ i możliwość korzystania z przewidzianej w prawie pomocy. Prowadzone przez organizacje pozarządowe ośrodki zakwaterowania dla kobiet, które są ofiarami handlu ludźmi, zostały ocenione pozytywnie.

W raporcie zwrócono też uwagę, że bardzo niewiele ofiar otrzymało odszkodowanie od sprawców i nie ma danych na temat ofiar, którym przyznano odszkodowanie od państwa. Dlatego GRETA wezwała polskie władze do działań, które ułatwią i zagwarantują ofiarom dostęp do odszkodowań za handel ludźmi. Chodzi np. o odpowiednią informację oraz zachęcanie prokuratorów, by żądali rekompensat w możliwie najwyższej wysokości.

Ekspertów Rady niepokoi duża różnica pomiędzy liczbą wykrytych przypadków handlu ludźmi a liczbą zakończonych sukcesem śledztw i wyroków skazujących sprawców. Dlatego autorzy raportu apelują do polskich władz, by ustalono przyczyny tej sytuacji i podjęto działania, które zapewnią, by przestępstwa związane z handlem ludźmi były wyjaśniane szybko i były proporcjonalnie karane. _ - Sędziowie, prokuratorzy, śledczy i prawnicy powinni mieć szerszą wiedzę i być bardziej wyczuleni na handel ludźmi i prawa ofiar _ - piszą eksperci.

Czytaj więcej w Money.pl
Memoriał pod lupą Prokuratury Moskwy Prokuratura uznała, że Memoriał jest finansowany z zagranicy i zajmuje się działalnością polityczną.
Tymoszenko odzyska wolność? Jest szansa Aresztowanie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko w sierpniu 2011 roku było niezgodne z prawem i miało podłoże polityczne.
Westerwelle zarzuca Putinowi brak zrozumienia dla demokracji W zakończonym wczoraj dwudniowym spotkaniu w niemieckim MSZ uczestniczyło 400 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z obu krajów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)