Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Handel ludźmi. Co trzecia ofiara to dziecko

0
Podziel się

Na całym świecie nasila się handel dziećmi - alarmuje w raporcie Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości

Handel ludźmi. Co trzecia ofiara to dziecko
(Marta Ramoneda/ East News)
bDKhqKOd

Zjawisko to ma się nasilać na całym świecie - alarmuje w raporcie Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC). Raport dotyczy lat 2010-2013.

Jest to o pięć procent więcej niż w latach 2007-2010. Ofiarami handlu dziećmi są przede wszystkim dziewczynki - stanowią one dwie trzecie dziecięcych ofiar handlu ludźmi, a razem z kobietami - około 70 proc.

Liczba kobiet spadła w porównaniu z poprzednimi 10 laty, kiedy stanowiła 84 proc. przypadków handlu ludźmi. W tym czasie dwukrotnie jednak wzrosła (z 10 do 21 proc.) liczba dziewczynek i dziewcząt padających ofiarami handlu.

bDKhqKOf

Dzieci i młodzież stanowiły nie więcej niż 20 proc. znanych przypadków handlu ludźmi w latach 2003-2006 - przypomina UNODC.

Dzieci stanowią większość ofiar handlu ludźmi w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w krajach takich jak Egipt, Indie, Angola i Peru, gdzie ich liczba przekracza 60 proc. - informuje UNODC w wydawanym co dwa lata raporcie.

53 proc. handlu ludźmi ma na celu ich wykorzystywanie seksualne. Wzrasta jednak handel ludźmi w celu wykorzystania ich jako siły roboczej w pracy przymusowej - 40 proc., podczas gdy w 2007 roku było to 32 proc.

Istotne są różnice regionalne. W Europie i Azji Środkowej dwie trzecie przypadków handlu ludźmi ma na celu ich wykorzystywanie seksualne, podczas gdy w pozostałej części Azji głównym celem handlu ludźmi pozostaje wykorzystywanie ich do pracy przymusowej, m.in. w branży produkcyjnej i budowlanej, do prac domowych i w wyrobie tekstyliów.

bDKhqKOl

Około 35 proc. ofiar handlu ludźmi w celu wykorzystania ich do pracy to kobiety i dziewczynki.

Raport oparty na danych ze 128 krajów ukazuje zaledwie czubek góry lodowej - podkreśla UNODC. Według tej agendy ONZ w wielu częściach świata handel ludźmi pozostaje _ działalnością mało ryzykowną i bardzo lukratywną dla przestępców _.

Czytaj więcej w Money.pl
Apel Sikorskiego w ONZ. "To nie wojna" Marszałek Sejmu w swym wystąpieniu podkreślił konieczność przywrócenia wiary w etyczne podstawy gospodarki wolnorynkowej, do czego - jak tłumaczył - potrzebne jest m.in. zlikwidowanie luk podatkowych.
Ukamienowali ciężarną. "Morderstwo honorowe" Miała to być kara za poślubienie mężczyzny, którego kochała.
Rządy terroru. Szokujące relacje świadków Fanatycy z Państwa Islamskiego popełniają zbrodnie wojenne i wprowadzają rządy terroru na podbitych terenach w Syrii - alarmuje ONZ.
bDKhqKOG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)