Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strefa gazy
26.07.2014 06:01

Hamas zgodził się na 12-godzinny pokój

Oświadczenie tej treści złożył w mieście Gaza przedstawiciel Hamasu Sami Abu Zuhri.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MATEUS/Flickr)

Rządzący w Strefie Gazy palestyński Hamas zaakceptował w piątek wieczorem przerwanie ognia na okres 12 godzin poczynając od godz. 8.00 czasu lokalnego (7.00 czasu polskiego). Oświadczenie tej treści złożył w mieście Gaza przedstawiciel Hamasu Sami Abu Zuhri.

Dodał on, że na czasowe wstrzymanie działań bojowych zgodziły się wszystkie ugrupowania zbrojne w Strefie Gazy. Abu Zuhri podkreślił, że porozumienia osiągnięto dzięki mediacji ONZ.

_ Hamas zaakceptował 12-godzinne przerwanie ognia, które rozpocznie się w najbliższy poranek _ - powiedział Abu Zuhr.

Wcześniej funkcjonariusz rządu USA, który zastrzegł sobie anonimowość powiedział dziennikarzom w Kairze, że Izrael zgodził się na 12-godzinną _ humanitarną przerwę w działaniach bojowych _ w Strefie Gazy poczynając od godz. 7.00 czasu lokalnego (6.00 czasu polskiego). Taką informację miał też przekazać premier Izraela Benjamin Netanjahu sekretarzowi stanu USA Johnowi Kerry'emu i skretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Munowi.

Nie jest jasne dlaczego w oświadczeniach Hamasu i Izraela o początku zawieszenia ognia występuje różnica 1 godziny.

12-godzinne wstrzymanie ognia ma umożliwić ludności Strefy Gazy uzupełnienie zapasów żywności i wody, szpitalom uzupełnienie zapasów leków a organizacjom międzynarodowym dostarczenie pomocy humanitarnej - napisał izraelski dziennik _ Haarec _.

Dotychczas nie ma jednak żadnego oficjalnego potwierdzenia tej informacji przez rząd Izraela.

Izraelski gabinet _ jednomyślnie _ odrzucił w piątek propozycję sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego humanitarnego rozejmu w Strefie Gazy na dłuższy okres czasu. Propozycję 7-dniowego zawieszenia broni ogłosił także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Kerry opuścił w piątek Kair udając się do Paryża na międzynarodowe spotkanie, którego celem jest doprowadzenie do rozejmu w Strefie Gazy. Przed odlotem powiedział, że _ są jeszcze do opracowania pewne kwestie terminologiczne _ dotyczące tekstu porozumienia rozejmowego. _ Jesteśmy jednak przekonani, że wykonaliśmy podstawową pracę, która może przynieść i przyniesie w końcu owoce _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
ONZ zapowiada śledztwo. Rezolucja przyjęta Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay powiedziała dziś, że Izrael nie czyni dość, by chronić cywilów, a jednocześnie potępiła ataki rakietowe Hamasu.
ONZ o sytuacji w Gazie. To tragedia! Jeśli konflikt się przedłuży, ONZ straci zdolność do pomocy kilkudziesięciu tysiącom ludzi, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów.
Ban Ki Mun apeluje do Izraela o inspirowanie się pragmatyzmem Szarona Ban Ki Mun podkreślił, że Szaron zostanie zapamiętany za odwagę polityczną i determinację w realizacji bolesnych i historycznych decyzji o wycofaniu izraelskich osadników i żołnierzy ze Strefy Gazy.
Izrael zmienił zdanie. Sprawdź, co odblokuje Izrael zawarł porozumienie z ONZ, na mocy którego możliwe będzie znowu importowanie materiałów budowlanych do Strefy Gazy, zablokowane przez Tel Awiw w październiku.
Tagi: strefa gazy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz