Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hamas w rządzie palestyńskim? John Kerry zaniepokojony

0
Podziel się:

Izrael i Zachód uznają Hamas za organizację terrorystyczną i nie utrzymują z nim oficjalnych kontaktów.

Hamas w rządzie palestyńskim? John Kerry zaniepokojony
(AP/Fotolink/East News)

Sekretarz stanu USA Kerry zwrócił uwagę na _ znaczenie tego rządu dla wyrzeczenia się przemocy, uznania państwa Izrael i poszanowania podpisanych zobowiązań _- przekazała rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki. Dodała, że prezydent Abbas zapewnił, iż nowy rząd zastosuje się do tych zasad.

W sobotę Abbas potwierdził, że przyszły rząd, który ma zostać zaprzysiężony dzisiaj, ma składać się z technokratów i osób niezależnych. Podkreślał, że _ ministrowie nie będą członkami ani Hamasu, ani (umiarkowanego) Fatahu - dwóch rywalizujących ze sobą organizacji palestyńskich _. W czwartek Abbas desygnował byłego premiera Ramiego Hamdallaha, który ustąpił w kwietniu, na szefa nowego przejściowego rządu jedności narodowej.

Tymczasem w niedziele premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał wspólnotę międzynarodową, aby nie spieszyła się z uznaniem palestyńskiego rządu. Według AFP izraelskie władze przede wszystkim chcą przekonać swego największego sojusznika, Stany Zjednoczone, by nie uznawały przyszłej palestyńskiej władzy wykonawczej i _ szanowały swe zobowiązanie polegające na nienegocjowaniu z rządem wspieranym przez Hamas _.

Izrael i Zachód uznają Hamas za organizację terrorystyczną i nie utrzymują z nim oficjalnych kontaktów. Palestyńskie ugrupowanie w przeszłości wielokrotnie nawoływało do zniszczenia państwa żydowskiego.

Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP), której największą frakcją jest Fatah Abbasa, i ruch Hamas podpisały 23 kwietnia nowe porozumienie o pojednaniu, aby położyć kres utrzymującemu się podziałowi i napięciu we wzajemnych stosunkach. Podobne porozumienia między Hamasem i Fatahem, osiągnięte w latach 2011 i 2012, nigdy nie weszły w życie.

Prezydent Abbas sprawuje obecnie władzę wyłącznie na Zachodnim Brzegu Jordanu. Hamas przejął kontrolę nad Strefą Gazy w 2007 roku po krwawych walkach z Fatahem.

Czytaj więcej w Money.pl
Szpiegowali dla Izraela. Egzekucja w ... Jeden z mężczyzn został powieszony, a drugi rozstrzelany przez pluton egzekucyjny.
Palestyńczycy nie wierzą już w pokój 63,1 proc. Palestyńczyków nie wierzy, by istniały szanse na pokojowe rozwiązanie konfliktu z Izraelem.
Izrael nie będzie negocjował z Palestyną, jeśli... Premier Izraela Benjamin Netanjahu powtórzył dziś, że jego rząd nie będzie uczestniczył w rozmowach pokojowych z palestyńskim rządem, jeśli częścią składową tego gabinetu będzie radykalny Hamas.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)